Akrobatyka sportowa

A A A

Najważniejsze daty w historii akrobatyki sportowej

30 stycznia 1952 – zostaje powołana Komisja Gimnastyki Akrobatycznej przy Sekcji Gimnastyki Sportowej przewodnictwo zostaje powierzone Janowi Rutkowskiemu
12-23 grudnia 1953 – data ta uważana za datę narodzin akrobatyki sportowej w Polsce. W tych dniach odbyły się pierwsze kursy gimnastyki akrobatycznej, prowadzony przez Jana Rutkowskiego pierwszego prezesa Polskiego Związku Akrobatyki
27 listopada 1954 – Komisja Gimnastyki Akrobatycznej przekształca się w samodzielną podsekcję Gimnastyki Akrobatycznej
10-11 grudnia 1954 – odbywa się I Konkurs Gimnastyki Akrobatycznej w Warszawie
1954 – zostaje opracowany pierwszy Program Klasyfikacyjny i Przepisy Sędziowskie
3 marca 1955 – akrobatyka zostaje włączona do jednolitej klasyfikacji sportowej po przez Zarządzenie Głównego Komitetu Kultury Fizycznej
18 marca 1955 – odbywają się I Ogólnopolskie Zawody Klasyfikacyjne w Szczecinie
15 grudnia 1955 – obywają się I Mistrzostwa Polski w Akrobatyce Sportowej w Białymstoku
17 czerwca 1957 – założono Polski Związek Akrobatyki Sportowej (PZAS) w Warszawie
1957 – I Międzynarodowy Turniej z udziałem Bułgarii, Niemiec, Polski i Rosji
15 stycznia 1967 – I Zawody Telewizyjne Polska - Rosja, następne organizowane są co roku z udziałem Bułgarii, Polski i Rosji
1969 – odbywa się I Ogólnopolska Spartakiada Młodzieży we Wrocławiu
1995 – XII Mistrzostwa Świata Seniorów we Wrocławiu
17-19 października 2003 – Łukasz Tomaszewski zajmuje 84. miejsce (trampolina) na Mistrzostwach Świata w Hanoverze
17-19 października 2003 – Magdalena Górecka zajmuje 55. miejsce (trampolina) na Mistrzostwach Świata w Hanoverze
17-19 października 2003 – Sebastian Sondel zajmuje 13. miejsce, Tomasz Adamczyk zajmuje 15. miejsce, Aleksander Brzozowski zajmuje 18. miejsce, a Jacek Wodyk zajmuje 33. miejsce (skoki na ścieżce) na Mistrzostwach Świata w Hanoverze
17-19 października 2003 – drużynowo reprezentacja Polski mężczyzn zajmuje 6. miejsce na Mistrzostwach Świata w Hanoverze
3-9 listopada 2003 – Tomasz Kapuściński, Beata Surmiak zajmują 2. miejsce (pary mieszane) na Mistrzostwach Europy w Zielonej Górze (Polska)
3-9 listopada 2003 – drużynowo reprezentacja Polski kobiet zajmuje 5. miejsce na Mistrzostwach Europy w Zielonej Górze (Polska)
18-23 maja 2004 – Tomasz Kapuściński, Beata Surmiak zajmują 2. miejsce (pary mieszane) na Mistrzostwach Świata w Lievin (Francja)
7-12 czerwca 2004 - Tomasz Adamczyk, Aleksander Brzozowski, Sebastian Sondel, Jacek Wodyk zajmują 3. miejsce (skoki na ścieżce) na Mistrzostwach Europy w Sofii (Bułgaria)
15-17 września 2005 – Agnieszka Stanek zajmuje 41. miejsce (trampolina) na Mistrzostwach Świata w Eindhoven (Holandia)
15-17 września 2005 – Paweł Dziki zajmuje 31. miejsce (trampolina) na Mistrzostwach Świata w Eindhoven (Holandia)
15-17 września 2005 – Iga Mokrzycka, Agnieszka Stanek zajmują 19. miejsce (trampolina synchroniczna) na Mistrzostwach Świata w Eindhoven (Holandia)
15-17 września 2005 – Paweł Dziki, Łukasz Tomaszewski zajmują 13. miejsce (trampolina synchroniczna) na Mistrzostwach Świata w Eindhoven (Holandia)
15-17 września 2005 – Józef Wadecki zajmuje 3. miejsce, a Tomasz Adamczyk zajmuje 12. miejsce (skoki na ścieżce) na Mistrzostwach Świata w Eindhoven (Holandia)
13-16 października 2005 – Anna Badurka, Paulina Przyborowska, Wanda Skonieczna zajmują 6. miejsce (trójki) na Mistrzostwach Europy w Salonikach (Grecja)
13-16 października 2005 – Łukasz Misztela, Beata Surmiak zajmują 2. miejsce (pary mieszane) na Mistrzostwach Europy w Salonikach (Grecja)
13-16 października 2005 – Adrian Czyż, Paweł Walczewski zajmują 7. miejsce (dwójki) na Mistrzostwach Europy w Salonikach (Grecja)
22-27 maja 2006 – Józef Wadecki zajmuje 7. miejsce (skoki na ścieżce) na Mistrzostwach Europy w Metz (Francja)
22-27 maja 2006 – Oskar Lipa, Sebastian Sondel, Józef Wadecki, Jacek Wodyk zajmują 2. miejsce (drużynowo) na Mistrzostwach Europy w Metz (Francja)
17-19 czerwca 2006 – Adrian Czyż, Paweł Walczewski zajmują 3. miejsce (dwójki) na Mistrzostwach Świata w Coimbra (Portugalia)
17-19 czerwca 2006 – Łukasz Misztela, Beata Surmiak zajmują 5. miejsce (pary mieszane) na Mistrzostwach Świata w Coimbra (Portugalia)
6-7 października 2006 – Adrian Czyż, Paweł Walczewski zajmują 2. miejsce, a Tomasz Ludwicki, Maciej Wilczek zajmują 4. miejsce (dwójki) na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Zielonej Górze (Polska)
6-7 października 2006 – Anna Filipowska, Eliza Kaplita, Beata Surmiak zajmują 3. miejsce (trójki) na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Zielonej Górze (Polska)
22-27 października 2007 – Adrian Czyż, Paweł Walczewski zajmują 5. miejsce na Mistrzostwach Europy w Hertogenbosch (Holandia)
1-3 listopada 2007 – Tomasz Adamczyk, Łukasz Tomaszewski zajmują 13. miejsce (trampolina synchroniczna) na Mistrzostwach Świata w Quebec (Kanada)
1-3 listopada 2007 – Józef Wadecki zajmuje 10. miejsce (skoki na ścieżce) na Mistrzostwach Świata w Quebec (Kanada)
28 kwietnia-3 maja 2008 – Józef Wadecki zajmuje 2. miejsce, a Adrian Bryłka zajmuje 5. miejsce (skoki na ścieżce indywidualnie) na Mistrzostwach Europy w Odense (Dania)
28 kwietnia-3 maja 2008 – Adrian Bryłka, Oskar Lipa, Sebastian Sondel, Józef Wadecki zajmują 2. miejsce (skoki na ścieżce drużynowo) na Mistrzostwach Europy w Odense (Dania)
14 września 2009 – Sebastian Sondel zajmuje 5. miejsce, a Adrian Bryłka zajmuje 8. miejsce w klasyfikacji generalnej (skoki na ścieżce) podczas Pucharu Świata w Salzgitter (Niemcy)
14 września 2009 – Łukasz Tomaszewski zajmuje 18. miejsce, a Tomasz Adamczyk zajmuje 33. miejsce w klasyfikacji generalnej (trampolina) podczas Pucharu Świata w Salzgitter (Niemcy)
2 października 2009 – Klaudia Dachowska, Izabela Prylowska zajmują 3. miejsce w kategorii wiekowej 11-16 lat (dwójki) na Mistrzostwach Europy w Grupach Wiekowych w Vila do Conde (Portugalia)
2 października 2009 – Szymon Moas, Piotr Kida zajmują 4. miejsce w kategorii wiekowej 11-16 lat (dwójki) na Mistrzostwach Europy w Grupach Wiekowych w Vila do Conde (Portugalia)
2 października 2009 – Marta Szumacher, Bruno Wałaszewski zajmują 4. miejsce w kategorii wiekowej 11-16 lat (dwójki mieszane) na Mistrzostwach Europy w Grupach Wiekowych w Vila do Conde (Portugalia)
2 października 2009 – Sandra Pyplacz, Aneta Ogińska, Magdalena Rajtor zajmują 4. miejsce w kategorii wiekowej 11-16 lat (trójki) na Mistrzostwach Europy w Grupach Wiekowych w Vila do Conde (Portugalia)
4 października 2009 – Jonas Al-Hadad, Kamil Fieniuk zajmują 6. miejsce (dwójki) na Mistrzostwach Europy w Vila do Conde (Portugalia)
4 października 2009 – Barbara Chlebisz, Anna Filipowska, Agnieszka Nawrocka zajmują 6. miejsce (trójki) na Mistrzostwach Europy w Vila do Conde (Portugalia)
4 października 2009 – Tomasz Antonowicz, Michał Jarczak, Maciej Piasecki, Szymon Rudyk zajmują 3. miejsce (czwórki) na Mistrzostwach Europy w Vila do Conde (Portugalia)
4 października 2009 – Aleksandra Białas, Katarzyna Chlebisz zajmują 4. miejsce (dwójki) na Mistrzostwach Europy Juniorów w Vila do Conde (Portugalia)
4 października 2009 – Alicja Tomczak, Jakub Dominiak (dwójki mieszane) na Mistrzostwach Europy Juniorów w Vila do Conde (Portugalia)
4 października 2009 – Karolina Szela, Regina Małek, Anna Kacan zajmują 7. miejsce (trójki) na Mistrzostwach Europy Juniorów w Vila do Conde (Portugalia)
4 października 2009 – Marcel Ruczkowski, Marcin Rudziak, Marcin Słupecki, Mateusz Świecik zajmują 3. miejsce (czwórki) na Mistrzostwach Europy Juniorów w Vila do Conde (Portugalia)
11-14 listopada 2009 – Tomasz Adamczyk, Łukasz Tomaszewski zajmują 8. miejsce (trampolina synchroniczna) na Mistrzostwach Świata w St. Petersburgu (Rosja)
12 lipca 2010 – Bruno Walaszewski, Marta Szumacher zajmują 2. miejsce w kategorii wiekowej 11-16 lat (para mieszana) na Światowych Igrzyskach we Wrocławiu (Polska)
12 lipca 2010 – Dominika Bernat, Oliwia Bochnak zajmują 8. miejsce w kategorii 11-16 (dwójki) na Światowych Igrzyskach we Wrocławiu (Polska)
12 lipca 2010 – Magda Helon, Karolina Szela oraz Wiktoria Wilk zajmują 4. miejsce w kategorii 11-16 lat (trójki) na Światowych Igrzyskach we Wrocławiu (Polska)
12 lipca 2010 – Aleksandra Białas, Katarzyna Chlebisz zajmują 7. miejsce w kategorii 12-19 lat (dwójki) na Światowych Igrzyskach we Wrocławiu (Polska)
12 lipca 2010 – Katarzyna Augustyniak, Wojciech Dackiewicz zajmują 6. miejsce w kategorii 12-19 lat (para mieszana) na Światowych Igrzyskach we Wrocławiu (Polska)
12 lipca 2010 – Marcel Ruczkowski, Marcin Rudziak, Marcin Słupecki, Mateusz Świecik zajmują 2. miejsce w kategorii 12-19 lat (czwórki) na Światowych Igrzyskach we Wrocławiu (Polska)
17 lipca 2010 – Kinga Beker, Kinga Grześków i Kamila Kowalska zajmują 6. miejsce (trójki) w Pucharze Świata we Wrocławiu (Polska)
21 października 2010 – Marta Szumacher, Bruno Wałaszewski zajmują 1. miejsce (pary mieszane) na Europejskich Igrzyskach w Grupach Wiekowych w Rzeszowie (Polska)
21 października 2010 – Gabriela Wilk, Wiktoria Wilk zajmują 4. miejsce (dwójki) na Europejskich Igrzyskach w Grupach Wiekowych w Rzeszowie (Polska)
21 października 2010 – Wojciech Krysiak, Filip Rzeźniczak zajmują 2. miejsce (dwójki) na Europejskich Igrzyskach w Grupach Wiekowych w Rzeszowie (Polska)
21 października 2010 – Agnieszka Banaszyńska, Karolina Gajewska, Nikole Lewicka zajmują 5. miejsce (trójki) na Europejskich Igrzyskach w Grupach Wiekowych w Rzeszowie (Polska)
23 października 2010 – reprezentacja Polski zajmuje 4. miejsce Paulina Banaś, Michalina Klasa (dwójka kobiet ) Kinga Beker, Kinga Grześkow, Kamila Kowalska (trójka kobiet) oraz Tomasz Antonowicz, Michał Jarczak, Szymon Rudyk, Marcin Rudziak (czwórka mężczyzn) na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Rzeszowie (Polska)
23 października 2010 – reprezentacja Polski zajmuje 3. miejsce Aleksandra Białas, Katarzyna Chlebisz (dwójka) Aneta Ogińska, Sandra Pyplacz, Magda Rajtor (trójka) Katarzyna Augustyniak,Wojciech Dackiewicz (dwójka mieszana) na Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów w Rzeszowie (Polska)
12 listopada 2010 – Łukasz Tomaszewski zajmuje 28. miejsce, a Bartłomiej Hes 34. miejsce (trampolina) na Mistrzostwach Świata w Metz (Francja)
16-18 kwietnia 2012 – Ewa Białas, Katarzyna Chlebisz zajmują 6. miejsce (dwójka) na Mistrzostwach Świata w Orlando (Stany Zjednoczone)
16-18 kwietnia 2012 – Jonas Al-Hadad, Michał Skowron zajmują 12. miejsce (dwójka mieszana) na Mistrzostwach Świata w Orlando (Stany Zjednoczone)
16-18 kwietnia 2012 – Kinga Beker, Kinga Grześków oraz Kamila Kowalska zajmują 4. miejsce (trójka) na Mistrzostwach Świata w Orlando (Stany Zjednoczone)
18-20 października 2013 – Dominik Poźniak, Aleksander Szczerbaty (KAS AZS UR Rzeszów) zajmują 6. miejsce w klasyfikacji generalnej (11-16 lat) zajmują 6. miejsce na Mistrzostwach Europy, Odivelas (Portugalia)
18-20 października 2013 – Zuzanna Kustra, Bartosz Ludera (ZKS "Stal" Rzeszów) w klasyfikacji generalnej (11-16 lat) zajmują 5. miejsce na Mistrzostwach Europy, Odivelas (Portugalia)
18-20 października 2013 – Izabela Matias, Martyna Korbecka (ZKS"STAL" Rzeszów) w klasyfikacji generalnej (12-18 lat) zajmują 7. miejsce na Mistrzostwach Europy, Odivelas (Portugalia)
23-27 października 2013 – Aleksandra Białas, Katarzyna Chlebisz (AZS-AWF Katowice) zajmują 6. miejsce w klasyfikacji generalnej (seniorów) na Mistrzostwach Europy, Odivelas (Portugalia)
23-27 października 2013 – Wojciech Dackiewicz, Magda Rajtor (AZS-AWF Katowice) zajmują 6. miejsce w klasyfikacji generalnej (seniorów) na Mistrzostwach Europy, Odivelas (Portugalia)
23-27 października 2013 – Wojciech Krysiak, Łukasz Misztela, Jakub Kosowicz, Radosław Trojan ( UKS "AS" Zielona Góra) zajmują 3. miejsce w układzie statycznym (seniorów) na Mistrzostwach Europy, Odivelas (Portugalia)
23-27 października 2013 – Wojciech Krysiak, Łukasz Misztela, Jakub Kosowicz, Radosław Trojan ( UKS "AS" Zielona Góra) zajmują 4. miejsce w klasyfikacji generalnej (seniorów) na Mistrzostwach Europy, Odivelas (Portugalia)
23-27 października 2013 – Jakub Tronina, Iga Klesyk (ZKS"Stal" Rzeszów) w klasyfikacji generalnej (juniorów) zajmują 8. miejsce na Mistrzostwach Europy, Odivelas (Portugalia)
23-27 października 2013– Karolina Nowak, Marta Śrutwa, Agnieszka Rawinis (DOSiR "Sokolnia" Chorzów) w klasyfikacji generalnej (juniorów) zajmują 6. miejsce na Mistrzostwach Europy, Odivelas (Portugalia)
14 listopada 2013 – Łukasz Nowak (AZS AWF Poznań), Tomasz Krzemień (MKS Victoria Jawor) zdobyli brązowy medal (skoki synchroniczne na trampolinie) na Światowych Zawodach w Grupach Wiekowych, Sofia (Bułgaria)
5 czerwca 2015 – Bartłomiej Hes zajmuje 12. miejsce (UKS AS Zielona Góra), Artur Zakrzewski zajmuje 31. miejsce, Tomasz Adamczyk zajmuje 42. miejsce, a Łukasz Tomaszewski zajmuje 48. (trampolina) miejsce w zawodach zaliczanych do Pucharu Świata, Sankt Petersburg (Rosja)