ISSN
Sportowa Historia

Archiwum

Stadion był, jest i będzie
Historia pokazuje, że często bywa tak, iż jeżeli w jakimś miejscu powstaje obiekt sportowy to nawet jeśli upada dany klub, to stadion przejmuje nowa organizacja.
18 listopada 2011
Futbol na białoruskiej ziemi
Zwykle mówiąc o sporcie na Kresach Wschodnich wspomina się przede wszystkim o takich klubach jak Pogoń Lwów, Czarni Lwów, czy też Śmigły Wilno. Polskie organizacje sportowe rozwijały się również na terenie dzisiejszej Białorusi.
17 listopada 2011
Puchar Świata w siatkówce
Kibice siatkówki emocjonują się wylotem siatkarzy do Japonii na Puchar Świata. Jak wyglądał udział Polaków w tych rozgrywkach przed laty?
16 listopada 2011
Pierwszy raz...
Dziś narodowa reprezentacja Polski w piłce nożnej zmierzy się z kadrą Węgier. Będzie to trzydzieste drugie spotkanie obu ekip.
15 listopada 2011
Problemy historii sportu
Choć tradycje wychowania fizycznego i sportu w Polsce sięgają czasów odległych, to badania nad jego przeszłością nie znajdują właściwego miejsca w historiografii.
14 listopada 2011
Odeszli, pamiętamy
1992 rok - Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie, Waldemar Malak sięga po brązowy medal, kilka miesięcy później ginie w wypadku samochodowym. 13 listopada to dzień, w którym obchodzimy rocznicę śmierci znakomitych sportowców.
13 listopada 2011
Małgorzata, która została Margot
Mamy rok 1982 podczas Mistrzostw Świata w Narciarstwie Alpejskim w Schladming w Austrii, polska zawodniczka zajmuje 9. miejsce w kombinacji. Jej siostra zajęła w tych samych zawodach w slalomie czwarte miejsce, przegrywając o ułamki sekundy.
12 listopada 2011
Drodzy Czytelnicy
Oddajemy w Wasze ręce portal jakiego nie ma jeszcze w polskim Internecie. Serwis, którego zadaniem jest ocalić od zapomnienia wszystkie ważne wydarzenia w historii naszego sportu.
11 listopada 2011
Sport w drodze ku wolności
Dziś obchodzimy 93. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W 1918 roku po 123 latach od rozbiorów przez Austrię, Rosję i Prusy staliśmy się wolnym narodem.
11 listopada 2011
Między Polską, a Niemcami
W ostatnim czasie w Polsce wiele mówi się na temat naturalizacji zawodników. Cały szum został wywołany między innymi przez Maora Meliksona. Historia polskiego sportu zna jednak bardziej kontrowersyjny przypadek zmiany reprezentacyjnych barw.
09 listopada 2011
Zburzone i zapomniane
Osiem lat temu na oczach katowiczan zniknęła z powierzchni ziemi hala Baildonu, o której - gdy 34 lata wcześniej kończono jej budowę - prasa pisała, że będzie dumą i ozdobą miasta.
21 września 2011
Grać czy nie grać? - dylemat piłkarzy w czasie okupacji
W czasie okupacji w Warszawie czy Krakowie nie wolno było nawet kopnąć piłki. Na Górnym Śląsku - za przyzwoleniem hitlerowców, na oczach tysięcy kibiców - rozgrywki piłkarskie trwały w najlepsze.
18 sierpnia 2011
Początki były trudne
W połowie 1903 r., a więc ponad sto lat temu, grupa chłopców z I Lwowskiej Szkoły Realnej pod wodzą szóstoklasisty Kazimierza Sołtyńskiego mianowała się I Lwowskim Klubem Piłki Nożnej Sława. Nikt nie przywiązywał wówczas do tego większego znaczenia.
16 sierpnia 2011
"Epi", czyli kilka słów o Edmundzie Kowalu
Edmund Kowal był w swoich czasach jednym z tych piłkarzy, którzy stanowili o sile swojego zespołu. Kilka słów o byłym zawodniku warszawskiej Legii i Górnika Zabrze.
13 sierpnia 2011
Przejdź do strony: