Golf w Szkocji

fot. morguefile.com/JUANPRESA

Początek golfa, który jest uważany za wspaniały, ale także bardzo frustrujący sport, jest związany ze Szkocją. Początkowo był on popularny wśród zamożnych i nie grało w niego zbyt wiele osób. 

Jednak z czasem stał się częścią mieszkańców Szkocji i Irlandii. Jak się okazuje 3. miejsce z największą liczbą pól golfowych na mieszkańca półkuli północnej, to Szkocja, Irlandia i Irlandia Północna. 

Szkockie początki
Chociaż niektórzy mogą twierdzić, że golf ma swoje początki w czasach rzymskich, okazuje się jednak, że to właśnie ze Szkocji wywodzi się ta nowoczesna gra.  Kraj ten uważany jest za miejsce narodzin golfa i podaje się, że gra się w niego tam od XV wieku.

Sport ma swój początek we wschodniej części Szkocji w hrabstwie Fife. Gracze uderzali kamyki lub małe kamienie, trzymając zmodyfikowany kij. Wydawało się, że golf szybko zyskał na popularności, ponieważ szkocki król Jakub II został zmuszony do podjęcia drastycznych kroków w 1457 roku, zakazując gry zarówno w golfa jak i piłkę nożną. Król Jakub II chciał zachęcić wojskowych do skoncentrowania się na strzelaniu z łuku, na wypadek ochrony przed atakiem angielskim. 

Jednakże w 1502 roku zakaz został odwołany i sam król Jakub II zaczął grać w golfa. Jego popularność wśród zamożnych szybko rosła. Miało to także wpływ na rozwój tego sportu w Anglii, w której to król Karol I objął golf własnym patronatem.

Do 1800 roku golf nie był z pewnością grą dla zwykłych ludzi, ze względu na drogi sprzęt. Ale stopniowo amerykański wpływ pomógł w rozwoju tego sportu. Uważa się, że pierwszy klub golfowy powstał w St Andrew`s w 1888 roku, ale niektórzy twierdzą, że miało to miejsce dużo wcześniej, w 1789 roku w Charlestown. W 1894 roku został utworzony Związek Golfa Stanów Zjednoczonych, natomiast w 1900 roku było już tam ponad 1000 pól golfowych.
Data: 2014-10-17 godz. 10:08
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl
źródło: gaelicmatters.com