Historia uczy: Wytrwałość kluczem do sukcesu

fot. Wikimedia Commons/Łukasz Zabierowski

Do siedmiu razy sztuka. Tak można podsumować dotychczasowe starty Rafała Sonika w Rajdzie Dakar.

Polak w tym roku wystartował w imprezie po raz siódmy i w końcu udało mu się w nim triumfować. Nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie upór krakowianina.

Zaczęło się w 2009 roku, kiedy to Sonik w swoim premierowym występie zajął trzecie miejsce. Później bywało różnie – były sukcesy, takie jak kolejne miejsca na podium klasyfikacji końcowej, ale zdarzały się też wypadki, tak jak ten z 2011 roku. Skończyło się na złamaniu ręki i konieczności przedwczesnego zakończenia udziału. Mimo tego quadowiec nie rezygnował, co zaowocowało wygraną w tegorocznym rajdzie.

Historia sportu zna podobne przypadki – bardzo często wytrwałość i upór przynosiły korzyści w postaci spektakularnych sukcesów polskich sportowców. Adam Małysz już w 1998 roku chciał zakończyć przygodę ze skokami narciarskimi, ale postanowił skakać dalej i w końcu stał się najbardziej utytułowanym Polakiem w historii tej dyscypliny. Sebastian Mila skazywany był już na powolny schyłek kariery, ale pomimo złośliwych uwag na temat swojej wagi wrócił do formy i dzisiaj jest ważnym ogniwem reprezentacji. Jak się więc okazuje, upór jest w sporcie ważną cechą, która może przerodzić się w klucz do sukcesu.
Data: 2015-01-27 godz. 10:33
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl