"Bardzo polska historia wszystkiego"

fot. materiały prasowe

16 lutego 2015 roku na rynku pojawiła się książka „Bardzo polska historia wszystkiego”, Adama Węgłowskiego. Autor w niezwykle ciekawy sposób próbuje udowodnić, że tak naprawdę wszyscy najważniejsi ludzie w historii i kulturze byli Polakami.

Adam Węgłowski to obecnie dziennikarz magazynu „Focus Historia”, miłośnik tajemnic historii, zagadek detektywistycznych i dziwnych meandrów popkultury. Węgłowski w „Bardzo polskiej historii wszystkiego” nieco z przymrużeniem oka, ale też i odrobiną powagi próbuje udowodnić związki z Polską takich postaci jak: Krzysztof Kolumb, Drakula, Kuba Rozpruwacz, czy też Józef Stalin. Niejednokrotnie powołuje się przy tym na różnego rodzaju kroniki, dokumenty, archiwalia, które mają być potwierdzeniem stawianych przez niego tez.

W książce nie zabrakło także wątku sportowego. W rozdziale „Przedwojenny Ronaldo był Polakiem”, autor opisuje postać Waltera Rozitskiego. Zresztą to właśnie Adam Węgłowski jako pierwszy zbadał losy tego piłkarza. To dzięki dziennikarzowi „Focus Historia” wiemy, że w historii futbolu był taki Polak, który grał nie tylko dla FC Barcelony, ale również bronił barw Realu Madryt. Nie wiadomo na jakiej pozycji grał Walter Rozitsky, był obrońcą lub pomocnikiem, dysponował niezłym podaniem i silnym strzałem. Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do niemieckiej armii i słuch po nim zaginął.

„Bardzo polska historia wszystkiego” to pozycja ciekawa nie tylko dla fanów historii. Trzeba jednak przyznać, że gdyby chociaż część przedstawionych przez Węgłowskiego opowiadań okazała się prawdą to trzeba by zmienić podręczniki do tego przedmiotu.

Wkrótce na portalu SportowaHistoria.PL konkurs, w którym do wygrania będą książki „Bardzo polska historia wszystkiego”.
Data: 2015-03-03 godz. 10:23
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl