Pierwsze mistrzostwa kobiet w siatkówce

W sierpniu 1952 roku w Moskwie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w siatkówce kobiet.  Pierwsza taka impreza mężczyzn odbyła się zaledwie 3 lata wcześniej, w Pradze w 1949 roku.

Mistrzostwa kobiet odbyły się na świeżym powietrzu na stadionie Dynama w Moskwie. Wzięło w nich udział 8 reprezentacji państwowych. A wśród nich były drużyny: Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, Polski, Bułgarii, Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej, Rumunii, Węgier, Francji oraz Indii. Faworytkami były gospodynie, gdyż rok wcześniej zdobyły one mistrzostwo Europy. Rosjanki przez całe mistrzostwa przeszły bez straty seta. W finale pokonały reprezentacje Polski 3:0.

Polki po swoje wicemistrzostwo świata przeszły przez imprezę z wielka klasą. Przegrały jeden i w sumie najważniejszy mecz, bo finałowy. Poza tym rywalkom oddały jeszcze tylko 2 sety, w meczu z Rumunia i Czechosłowacją. Brąz zdobyła Czechosłowacja.
Data: 2015-04-08 godz. 09:59