Medalowy weekend podczas ME

Większość w weekend odpoczywała niestety nie wszystkim było to dane. Na taki luksus nie mogły sobie pozwolić nasze kajakarki i nasi kajakarze. Ich praca zaowocowała pięcioma medalami podczas mistrzostw Europy w Racicach.

W Racicach lepiej spisały się kajakarki, które zdobyły cztery medale i dwukrotnie zajmowały miejsca tuż za podium. Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz)/Karolina Naja (AZS AWF Gorzów Wielkopolski) zapewne ten weekend zapamiętają na długo, nasze zawodniczki wystartowały w K2 na 200, 500 i 1000 metrów, aż trzykrotnie pojawiały się na podium. Raz mogły wysłuchać nawet Mazurka Dąbrowskiego, zdobywając złoty medal na 500 m, a w pozostałych przypadkach na szyjach zawodniczek zawisły dwa srebrne medale.

Doskonale popłynęła Ewelina Wojnarowska (Warta Poznań), która pewnie wygrała finał K1 500, Kajakarka startowała także w czwórce na tym samym dystansie wraz z Martą Walczykiewicz (KTW Kalisz), Edytą Dzieniszewską (Sparta Augustów) i Joanną Bruską (Zawisza Bydgoszcz). Osada przypłynęła czwarta (wygrała Białoruś przed Ukrainą i Rosją), podobnie jak szlakująca łódź Marta Walczykiewicz, która w finale K1 200 otarła się o medal (wygrała Francuzka Sarah Guyot). W jedynce na pięć kilometrów startowała Edyta Dzieniszewska, która musiała zadowolić się jedenastą lokatą.

Znakomity wynik osiągnął Tomasz Kaczor (Warta Poznań) zdobywając srebrny medal w C1 1000, przegrał jedynie z ubiegłorocznym mistrzem świata Niemcem Sebastianem Brendelem. Kaczor startował również w C1 500, zajmując piąte miejsce. Na tej same pozycji na mecie był Piotr Kuleta (Zawisza Bydgoszcz) z Marcinem Grzybowskim (Posnania Poznań), którzy ścigali się w olimpijskiej konkurencji C1 1000. W dwójkach na 500 i 200 metrów startował Mateusz Kamiński (Olsztyński Klub Sportów Wodnych) z Michałem Kudłą (Posnania Poznań). Osada zajęła kolejno piąte i dziewiąte miejsce. W konkurencji C1 5000 Vincent Słomiński (Stomil Poznań) był dwunasty.

Niezły wynik zanotowała czwórka na tysiąc metrów płynąca w składzie Rafał Maroń, Paweł Szandrach, Mariusz Kujawski (wszyscy Zawisza Bydgoszcz), Paweł Florczak (UKS Dojlidy Białystok). Ekipa przypłynęła czwarta za Czechami (złoci medaliści MŚ w Moskwie) Portugalią (srebrni medaliści MŚ w Moskwie) i Hiszpanami. Na 200 metrów Denis Ambroziak (Kayak Sport Club Olsztyn) w K1 i Paweł Kaczmarek (Polstyr Człuchów) z Dawidem Putto (UKS Kopernik Bydgoszcz) w K2 zajęli siódme miejsca. W K1 1000 i 5000 startował Martin Brzeziński (Zawisza Bydgoszcz) - był trzeci w finale B na 1000 m i trzynasty na pięć kilometrów. W K1 500 ścigał się Piotr Siemionowski (Zawisza Bydgoszcz), który skończył na szóstej pozycji w finale B.
Data: 2015-05-04 godz. 09:23
źródło: PZKaj/własne