Euro w Wielkopolsce

18 lipca 2006 roku na wielkopolskich boiskach rozpoczęły się Mistrzostwa Europy U-19 w piłce nożnej.

W kwalifikacjach do imprezy wzięło udział czterdzieści osiem zespołów, Polska jako gospodarz turnieju miała zapewniony udział w grach finałowych. Ostatecznie na boiskach w Poznaniu, Pobiedzisku, Grodzisku Wielkopolskim, Szamotułach, Swarzędzu i Wronkach zagrało osiem drużyn, które zostały umieszczone w dwóch grupach.

Grupę A wygrali Austriacy przed Czechami, Polakami oraz Belgami. Biało-czerwoni zdobyli zaledwie trzy punkty pokonując Belgię 4:1 po bramkach Dawida Janczyka (trzy gole) i Artura Marciniaka. Zaś w grupie B przewodzili Hiszpanie, którzy wyprzedzili Szkotów, Portugalczyków oraz Turków.

Tym samym w półfinale Hiszpania zmierzyła się z Austrią, którą rozgromiła 5:0. W drugim meczu Czesi ulegli Szkotom 0:1. W wielkim finale, który odbył się 29 lipca 2006 roku Hiszpania wygrała 2:1 ze Szkocją. Obie bramki zdobył Alberto Bueno, który obok Turka İlhan Parlak z dorobkiem pięciu bramek został królem strzelców imprezy.

Jedynym polskim zawodnikiem, który sześć lat później zagrał na Mistrzostwach Europy seniorów był bramkarz Przemysław Tytoń.

Data: 2012-07-18 godz. 07:23
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl