Wydarzyło się: pierwsza gazeta sportowa na terenie kraju

fot. Wikimedia Commons

24 czerwca 1900 roku ukazało się we Lwowie premierowe wydanie Gazety Sportowej – pierwszego polskiego ilustrowanego pisma o tematyce sportowej. 

Nie byłoby Gazety Sportowej bez zawziętości i uporu dwóch dziennikarzy lwowskiego „Słowa Polskiego”. Kazimierz Hemerling i Zygmunt Kłośnik-Januszowski, uważani dziś za ojców polskiego dziennikarstwa sportowego, od dawna nosili się z zamiarem wydania ilustrowanego pisma poświęconego wyłącznie tematyce kultury fizycznej. Obaj byli zwolennikami propagowania nowych dyscyplin sportowych, które z trudem torowały sobie drogę na terenach podzielonej Polski. Szczególnie dużo uwagi poświęcali grze w piłkę nożną, która za sprawą Edmunda Cenara, który kilka lat wcześniej przywiózł z Anglii do Lwowa futbolówkę, zyskiwała coraz większe rzesze fanów.

W premierowym wydaniu strona tytułowa tygodnika zawierała następujące tematy: sport konny, samochody, szermierka, atletyka, łowiectwo, wioślarstwo, lawntennis [tenis na trawie], piłka nożna, krykiet, łyżwiarstwo, strzelanie, rybactwo, fotografia amatorska. Kilka miesięcy później, dokładnie 15 października, opublikowano na jego łamach pierwsze w Polsce sprawozdanie z zawodów piłkarskich - Do współudziału w gymkhanie, urządzonej przez Komitet Sportowy Lwowskiego Klubu Cyklistów i Towarzystwa Kolarzy (...), zaproszono wcale dobrze znaną partyę gimnazyalistów z IV Gimnazjum. Godność sędziego rozjemczego spełniał p. dr Eugeniusz Piasecki, sędziami granicznymi byli pp. Feigl i Hemerling. W ciągu 20 minut dały obie drużyny po jednej bramce; partya zakończyła się wtedy 1:1. Młodzież IV gimnazjum gra bardzo inteligentnie, zna reguły gry, orientuje się bardzo dobrze i jeżeli tylko będzie grę kontynuowała, można się po nich spodziewać doskonałych kiedyś fotbalistów. Zasługa w tym p. dr Piseckiego, który potrafił złożyć tak dobraną partyę i wpić w nią ścisłe zachowanie reguł. Byłby też najwyższy czas, aby i inne gimnazya pomyślały o wprowadzeniu tej przepięknej gry w program zabaw młodzieży.

W jednym z pierwszych numerów Gazety Sportowej zostały również opublikowane - przetłumaczone na język polski przez Cenara zasady gry w piłkę nożną, dostępne na broszurze wydanej przez angielski The Football Association. Ostatnie wydanie tygodnika przypadło na wrzesień 1901 roku.
Data: 2016-06-27 godz. 17:20
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl