Dlaczego zbudowano CIWF?

Eugenia Lewicka wielu zapewne o niej nie słyszało, innym kojarzy się ono w dość kontrowersyjny sposób z Józefem Piłsudskim, dla kolejnych jest to postać dość ważna dla rozwoju polskiej medycyny sportowej.

Eugenia Lewicka urodziła się 10 sierpnia 1896 roku w Czerkasach. Studiowała w Żeńskim Instytucie Medycznym w Kijowie. Jej talent i zaangażowanie szybko dostrzegł profesor Wasilij Obrazcow i to w jego klinice Eugenia pomagała w walce z epidemią duru plamistego. Po zakończeniu studiów została asystentką w Klinice Chorób Wewnętrznych prowadzonej przez profesora Teofila Janowskiego, gdzie prowadziła badania dotyczące chorób nerek. W 1923 roku wyjechała do Polski, gdzie podjęła dalszą naukę na Uniwersytecie Warszawskim. Podjęła pracę w Klinice Neurologicznej, uzyskała również tytuł doktora wszech nauk lekarskich co wówczas udawało się niewielu kobietom. Doktor Lewicka była zwolennikiem medycyny niekonwencjonalnej. Wierzyła w skuteczne leczenie słońcem, świeżym powietrzem i ruchem. Była organizatorką Zakładu Kąpieli Słoneczno-Powietrznych i Kuracji Sportowej w Druskiennikach. Nie wahała się podjąć pracy w uzdrowisku w Druskiennikach, gdy tylko była taka możliwość. To właśnie tam poznała Józefa Piłsudskiego, podczas domowej wizyty lekarskiej. Przypadkowa znajomość przerodziła się w kilkuletni romans. Czego owocem bez wątpienia było założenie Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego na warszawskich Bielanach. Eugenia Lewicka została tam zatrudniona, jednocześnie została kierowniczką sekretariatu Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Ten niecodzienny prezent Piłsudskiego dla ukochanej Eugenii stał się początkiem przyszłej AWF i uczelni sportowych.

W 1930 roku Eugenia Lewicka wraz z Piłsudskim wyjechała na wypoczynek na Maderę, po kilku tygodniach zakończyła swój pobyt i sama wróciła do Polski. Wiadome jest, iż po jej powrocie odwiedziła ją Aleksandra Piłsudska, żona Marszałka, nie jest jednak znany temat ani przebieg tej wizyty. 27 czerwca 1931 roku w gabinecie w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego znaleziono nieprzytomną doktor Eugenię Lewicką. Została przewieziona do szpitala, gdzie stwierdzono zatrucie związkami chemicznymi. Lekarze byli bezradni i dwa dni później w wieku 35 lat Eugenia Lewicka zmarła. Oficjalnie śmierć młodej lekarki została uznana za samobójstwo, jednak wielu poddaje tą kwestię pod wątpliwość...

Data: 2013-05-08 godz. 08:26
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl