Wielokulturowość w polskim sporcie

Sport nie zna granic, wielu piłkarzy powtarza, że język futbolu jest uniwersalny. Dziś trochę o wielokulturowości w polskim sporcie.

Jednym z doskonałych przykładów na wielokulturowość w polskiej piłce jest Cracovia, która od początku swojego powstania łamała wszelkie bariery. W krakowskim klubie obecni byli Anglicy, Austriacy, Węgrzy, Czesi oraz Żydzi. W Krakowie sędziowania uczyli właśnie obcokrajowcy. Już w rok po założeniu Cracovii, czyli w 1907 roku powstał pierwszy żydowski klub „Makabi", a w roku kolejnym „Jutrzenka". Oba te kluby miały swój udział w założeniu Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

Również w Warszawie, niczym „grzyby po deszczu" zaczęły pojawiać się żydowskie kluby, na czele z Makabi, Ascolą, Olimpią, Gwiazdą oraz Bar-Kochbą. W 1911 roku Mistrzostwo Łodzi zdobył zespół Newcastle złożony z Anglików, Niemców, Rosjan i Polaków. Trudno nie wspomnieć o Rosjaninie Jerzym Bułanowie, który w okresie międzywojennym był najdłużej kapitanem piłkarskiej reprezentacji Polski.

Portal SportowaHistoria.PL jest partnerem akcji „Wykopmy rasizm ze stadionów".

Data: 2013-06-29 godz. 11:45
Pobrano ze strony: www.sportowahistoria.pl