9. lat od afery barażowej

2012-06-22, 09:20   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Mówisz Garbarnia Szczakowianka Jaworzno oraz Lukullus Świt Nowy Dwór Mazowiecki, myślisz afera barażowa. Dokładnie 9. lat temu odbył się mecz, który wstrząsnął polskim futbolem.

22 czerwca 2003 roku odbyło się drugie barażowe spotkanie między Garbarnią, a Świtem. Zgodnie z planem 3:0 mecz wygrali piłkarze z Jaworzna i to oni w kolejnym sezonie mieli grać w najwyższej klasie rozgrywkowej. Ostatecznie sprawa szybko wyszła na jaw, iż siedmiu zawodników z Nowego Dworu Mazowieckiego zostało przekupionych. Początkowo piłkarze Rafał Ruta, Grzegorz Miłkowski, Marek Zawada, Adam Warszawski, Maciej Krzętowski i Maciej Lewna zostali dożywotnio zdyskwalifikowani, a Boris Peškovič, który przyznał się do winy otrzymał rok zakazu gry w piłkę. Ostatecznie dyskwalifikację skrócono do dwóch lat. Szczakowiankę zaś ukarano walkowerem, w efekcie czego znalazła się w II lidze oraz odjęto jej na starcie rozgrywek dziesięć punktów. Wielokrotnie sądy różnych instancji zmieniały decyzję dotyczącą kary. Dziś po 9. latach sytuacja wygląda tak, Świt gra w II lidze wschodniej, zaś Szczakowianka w III lidze opolsko-śląskiej.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.