92. lata PZKol

2012-06-27, 07:04   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Początki polskiego kolarstwa sięgają jeszcze XIX wieku, kiedy to Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół" zakupiło pierwszy rower. Prawdziwy rozwój dyscypliny nastąpił jednak dopiero po założeniu Polskiego Związku Kolarstwa.

W 1920 roku do życia został powołany Polski Związek Towarzystw Kolarskich. Nadrzędnym zadaniem tej instytucji była integracja miłośników jednośladów. PZKol jest jedynym prawnym reprezentantem polskiego kolarstwa w kraju i zagranicą jako członek Union Cycliste Internationale. Pierwszym poważnym sukcesem biało-czerwonych na arenie międzynarodowej był srebrny medal na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku w drużynie w składzie Józef Lange, Jan Lazarski, Tomasz Stankiewicz, Franciszek Szymczyk. Po II wojnie światowej przyszły inne sukcesy z udziałem chociażby takich zawodników jak Ryszard Szurkowski, czy też Janusz Kierzkowski. Obecnie Polacy co raz częściej pukają do światowej czołówki i być może już niedługo zobaczymy naszego rodaka na podium.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.