Curling i jego pochodzenie

2015-10-02, 10:02   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons/Krazytea
Curling to sport zespołowy, w którym to grają dwa zespoły, składające się z czterech zawodników na prostokątnej bryle lodu. Curling nazywany jest też The Roaring Game.

Szkockie pochodzenie
Curling to jeden z najstarszych sportów na świecie, który pochodzi z XVI wieku ze Szkocji, gdzie grano w niego na zamarzniętych stawach i jeziorach. Najstarsze znane krążki do curlinga pochodzą ze szkockiego regionu Stirling i datowane są na rok 1511. Na początku XVII wieku wprowadzono krążki z uchwytami.

Najważniejsze wydarzenia
Pierwszy klub powstał w Szkocji w 1838 roku. Był nim Grand Caledonian Curling, który odpowiadał za opracowanie pierwszych, oficjalnych zasad tego sportu. Grand Caledonian Curling Club został przemianowany w 1843 roku na Royal Caledonian Curling Club. Najważniejszym wydarzeniem XX wieku była standaryzacja krążka.

Historia Igrzysk Olimpijskich
Męski curling został włączony do programu Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku, kiedy to odbywały się 1. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Chamonix. Został on jednak wycofany i wprowadzony jako sport pokazowy w 1932 roku. Curling dopiero w 1998 roku został oficjalnie włączony do programu Igrzysk Olimpijskich. 
Powrót | Źródło: olympic.org
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.