Czy wiesz, że: pierwsze medale zimowej uniwersjady

2015-02-15, 10:24   A A A   drukuj   Michał Hasik

Czy wiesz, że z francuskiego ośrodka narciarskiego Chamonix-Mont Blanc, gdzie w dniach 28 lutego – 6 marca 1960 roku odbywała się I edycja Zimowej Uniwersjady, polscy sportowcy wrócili z dwoma medalami?

Na najniższym stopniu podium stanęła drużyna kobiet w narciarstwie klasycznym w sztafecie 3 x 4km w składzie: Weronika Stempak, Stanisława Pradziad oraz Irena Arłamowska-Szymkowska. Drugi brązowy medal wywalczył męski zespół w biegu sztafetowym na dystansie 4 x 8 km. Polacy startowali w składzie: Władysław Marek, Szymon Krasicki, Kazimierz Augustynek i Kazimierz Wójcik. Wynik ten dał naszej reprezentacji 9. miejsce w klasyfikacji medalowej, którą wygrała Francja. Studenci z tego kraju zdobyli 4 złote, 2 srebrne i 1 brązowy medal. Były to pierwsze medale dla Polski na uniwersjadzie.

Na pierwsze „akademickie” złoto polscy kibice musieli czekać do kolejnej edycji uniwersjady, która odbyła się dwa lata później w szwajcarskim ośrodku Villars. Mazurka Dąbrowskiego wysłuchała wówczas Stefania Biegun – triumfatorka biegu na 8 km, która razem z Weroniką Stampak i Magdaleną Bujak sięgnęła również po srebro w sztafecie 3 x 5 km. Dorobek medalowy Polaków w Szwajcarii uzupełnia brązowy krążek wywalczony przez męską drużynę w sztafecie 4 x 8 km. W klasyfikacji medalowej Polska zajęła 5. miejsce. Zwyciężyła reprezentacja RFN.