Czy wiesz, że: polscy lekkoatleci z dorobkiem 35 medali na mistrzostwach świata

2015-08-23, 09:02   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/André Zehetbauer
Czy wiesz, że w dotychczasowych startach na mistrzostwach świata w lekkoatletyce Polacy zdobyli 35 medali, w tym 13 z najcenniejszego kruszcu?

Mistrzostwa świata w lekkoatletyce odbywają się nieprzerwanie od 1983 roku – początkowo co cztery lata, natomiast od 1991 roku toczone są co drugi rok w lata nieparzyste. Polacy występowali we wszystkich edycjach tej imprezy, zdobywające łącznie 35 medali, w tym 13 złotych, 12 srebrnych oraz 10 brązowych. W klasyfikacji medalowej wszechczasów zajmujemy 11. miejsce. Zdecydowanym liderem jest reprezentacja Stanów Zjednoczonych, który wywalczyła aż 299 medali (140 złotych, 86 srebrnych i 73 brązowe). Drugą lokatę zajmuje Rosja z dorobkiem 166 medali, a najniższe miejsce na podium przypada reprezentacji Kenii (112 medali). Pierwszą „dziesiątkę” zamyka nieistniejąca już Niemiecka Republika Demokratyczna (NRD), która wywalczyła 52 medali, w tym aż 19 złotych.

Pierwszy złoty medal dla Polski na mistrzostwach świata w lekkoatletyce zdobył Edward Sarul, który w 1983 roku w Helsinkach wygrał konkurs pchnięcia kulą. Z kolei pierwszym polskim multimedalistą został skoczek wzwyż Artur Partyka, który po zajęciu drugiego miejsca w Stuttgarcie 1993 roku, dwa lata później w Göteborgu stanął na najniższym stopniu podium (dwa lata później w Atenach ponownie wywalczył srebrny medal).

Najbardziej utytułowanym polskim lekkoatletą jest chodziarz Robert Korzeniowski, który w historii swoich startów na mistrzostwach świata wywalczył cztery medale. Trzykrotnie wygrywał rywalizację na dystansie 50 kilometrów. Cztery krążki wywalczyła również nasza sztafeta męska 4x400m, ale tylko jeden był z najcenniejszego kruszcu (Sewilla - 1999 rok, po późniejszej dyskwalifikacji drużyny Stanów Zjednoczonych).

Najbardziej udane dla polskiej ekipy były mistrzostwa w 2009 roku w Berlinie, gdzie aż ośmiokrotnie stawaliśmy na podium, w tym dwukrotnie na najwyższym stopniu.  Tylko raz zdarzyło się, że Polacy wrócili ze światowego czempionatu bez medalu – w 1987 roku w Rzymie. Skromny dorobek medalowy w postaci jednego krążka zdobyliśmy w 1999 roku w Sewilli oraz cztery lata temu w Daegu. Co ciekawie, najwięcej – bo aż 6 medali – zdobyliśmy w rzucie młotem. Wiele wskazuje na to, że reprezentanci właśnie tej dyscypliny powiększą nasz dorobek medalowy na rozpoczętych mistrzostwach świata w Pekinie. Paweł Fajdek i Anita Włodarczyk są zdecydowanymi faworytami bukmacherów.

Jeżeli chodzi o liczebność naszej reprezentacji, to najliczniejszą ekipę wystawiliśmy dwa lata temu w Moskwie – 55 sportowców. Ze stolicy Rosji przywieźliśmy trzy meda
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.