Dlaczego zbudowano CIWF?

2013-05-08, 08:26   A A A   drukuj   Diana Skiba

Eugenia Lewicka wielu zapewne o niej nie słyszało, innym kojarzy się ono w dość kontrowersyjny sposób z Józefem Piłsudskim, dla kolejnych jest to postać dość ważna dla rozwoju polskiej medycyny sportowej.

Eugenia Lewicka urodziła się 10 sierpnia 1896 roku w Czerkasach. Studiowała w Żeńskim Instytucie Medycznym w Kijowie. Jej talent i zaangażowanie szybko dostrzegł profesor Wasilij Obrazcow i to w jego klinice Eugenia pomagała w walce z epidemią duru plamistego. Po zakończeniu studiów została asystentką w Klinice Chorób Wewnętrznych prowadzonej przez profesora Teofila Janowskiego, gdzie prowadziła badania dotyczące chorób nerek. W 1923 roku wyjechała do Polski, gdzie podjęła dalszą naukę na Uniwersytecie Warszawskim. Podjęła pracę w Klinice Neurologicznej, uzyskała również tytuł doktora wszech nauk lekarskich co wówczas udawało się niewielu kobietom. Doktor Lewicka była zwolennikiem medycyny niekonwencjonalnej. Wierzyła w skuteczne leczenie słońcem, świeżym powietrzem i ruchem. Była organizatorką Zakładu Kąpieli Słoneczno-Powietrznych i Kuracji Sportowej w Druskiennikach. Nie wahała się podjąć pracy w uzdrowisku w Druskiennikach, gdy tylko była taka możliwość. To właśnie tam poznała Józefa Piłsudskiego, podczas domowej wizyty lekarskiej. Przypadkowa znajomość przerodziła się w kilkuletni romans. Czego owocem bez wątpienia było założenie Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego na warszawskich Bielanach. Eugenia Lewicka została tam zatrudniona, jednocześnie została kierowniczką sekretariatu Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Ten niecodzienny prezent Piłsudskiego dla ukochanej Eugenii stał się początkiem przyszłej AWF i uczelni sportowych.

W 1930 roku Eugenia Lewicka wraz z Piłsudskim wyjechała na wypoczynek na Maderę, po kilku tygodniach zakończyła swój pobyt i sama wróciła do Polski. Wiadome jest, iż po jej powrocie odwiedziła ją Aleksandra Piłsudska, żona Marszałka, nie jest jednak znany temat ani przebieg tej wizyty. 27 czerwca 1931 roku w gabinecie w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego znaleziono nieprzytomną doktor Eugenię Lewicką. Została przewieziona do szpitala, gdzie stwierdzono zatrucie związkami chemicznymi. Lekarze byli bezradni i dwa dni później w wieku 35 lat Eugenia Lewicka zmarła. Oficjalnie śmierć młodej lekarki została uznana za samobójstwo, jednak wielu poddaje tą kwestię pod wątpliwość...

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.