Filia Pogoni

2013-08-05, 08:11   A A A   drukuj  

Historia Jarosławskiego Klubu Sportowego rozpoczyna się jeszcze przed wybuchem I wojny światowej. Pod patronatem miejscowego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół" w 1906 roku powstał klub sportowy z sekcją piłki nożnej pod kierownictwem F. Skopali. Piłkarska drużyna przybrała nazwę „Pogoń".

W 1909 roku posiadała już zatwierdzony statut, a zarazem zgłosiła się, początkowo jako filia lwowskiej „Pogoni", do rozgrywek ligowych Galicji Wschodniej. W tym czasie w drużynie tej grali między innymi: Zając, Zawadil, Skopal, Spirydowicz, Czubryt, Nowak-Przygodzki, Rosenblüht, Weinstein i bramkarz Haszczyc. Zespół Pogoni Jarosław zaliczano do II klasy B Związku Piłki Nożnej Galicji Wschodniej.

Po I wojnie światowej, nadal pod patronatem TG „Sokół", klub wznowił działalność pod zmienioną nazwą: Sokoli Klub Sportowy „Jarosłavia". Zespół piłkarski zgłoszono po raz pierwszy do rozgrywek klasy C okręgu lwowskiego, podokręgu jarosławsko-przemyskiego w 1922 roku. Rywalami jarosławskich piłkarzy były wówczas zespoły przemyskie: Polonia III, Haschachar, Sparta, Labor i Hagibor, a także Dror Jarosław i Orzeł Łańcut.

W dwudziestoleciu międzywojennym w Jarosławiu grano również w siatkówkę i koszykówkę. Bardzo popularna była lekkoatletyka, która ściągała na stadion „Sokoła" przy ul. Słowackiego ogromne rzesze kibiców. Niestety, kłopoty finansowe spowodowały, że w roku 1927 zawieszono nawet na pewien czas działalność sekcji piłkarskiej, z której spora część zawodników przeniosła się do tworzonej przez wojsko drużyny „Ogniska". Wojskowy klub stał się piłkarską siłą numer jeden w mieście, podczas gdy Jarosłavii pozostała rywalizacja w niższych klasach rozgrywkowych.

Z końcem 1938 roku Jarosłavia uniezależniła się od TG Sokół, przyjmując nazwę Jarosławski Klub Sportowy. W drużynie piłkarskiej występowali wówczas między innymi: bramkarz Chruszcz, Karol Arendt, Szybalski, Feret, Karol Domiczek i Franciszek Kardasiński, zaś w sekcji gimnastycznej: Jan Staśko, Władysław Żurek, Stefan Klisko, J. Staszewski i inni. Niestety działalność klubu została szybko przerwana przez wybuch II wojny światowej.

Powrót | źródło: JKS Jarosław
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.