ISSN
Sportowa Historia

Futbol w Wilnie

2015-02-17, 09:48   A A A   drukuj   Przemysław Popek

fot. Wikimedia Commons/Mastaart
Sport na Kresach przeważnie kojarzy się z klubami z Lwowa. Warto, a nawet trzeba pamiętać także o tych z innych części tej krainy geograficznej. Chociażby o klubach z Wilna.

Jednym z popularniejszych, by nie powiedzieć najpopularniejszym klubem z dzisiejszej stolicy Litwy był powstały w 1933 roku WKS Śmigły Wilno. Drużyna powstała dzięki inicjatywie oficerów Wojska Polskiego, którzy stacjonowali w tamtejszym garnizonie. Już 8 kwietnia 1933 roku rozegrano pierwsze spotkanie z drużyną Siedlec. Piłkarze broniący niebiesko-granatowo-czarnych barw wygrali w  swoim debiucie 3:1. Po pięciu latach istnienia Śmigły zagrał w najwyższej klasie rozgrywkowej. W pierwszym meczu przegrał 2:5 w wyjazdowym spotkaniu z Ruchem Wielkie Hajduki. Dla wileńskiej jedenastki był to pierwszy i jak się później okazało ostatni sezon w I lidze. Na koniec sezonu Śmigły zajął ostatnie, 10. miejsce z dorobkiem zaledwie jedenastu punktów. W 1939 roku piłkarze z Wilna rozpoczęli walkę o powrót na piłkarskie salony, wszystko było na dobrej drodze. Niestety, 1 września 1939 roku doszło do wybuchu wojny, a sportową rywalizację trzeba było zamienić na karabin. Śmigły nie wrócił już nigdy na boisko, a ostatni oficjalny mecz stoczył 20 sierpnia 1939 roku.

Nie byłoby jednak Śmigłego, gdyby nie WKS 1 ppLeg Wilno, który powstał w 1926 roku. Trzykrotnie (1928, 1931, 1932) był mistrzem okręgu wileńskiego. Mimo wielu prób awansu do piłkarskiej elity, nigdy mu się to nie udało. Ostatecznie w 1933 roku doszło do połączenia z WKS 6 ppLeg Wilno i utworzenia WKS Śmigły Wilno.

Nie tylko żołnierze mieli swój klub w Wilnie, podobnie było z pracownikami kolei, którzy w 1922 roku powołali Ognisko Wilno. Drużyna ta dwukrotnie wygrywała rywalizację w wileńskim okręgu, ale podobnie jak  WKS 1 ppLeg Wilno, nie zdołała wejść na piłkarskie salony. W 1938 roku mistrzem okręgu został inny klub – Makabi Wilno, będący reprezentantem żydowskiej społeczności. Co ciekawe, istniał jeszcze w roku 1940, kiedy to brał udział w rozgrywkach mających wyłonić drużyny... litewskiej ekstraklasy. Ostatecznie do nich nie doszło po aneksji przez ZSRR.

Dziś do pięknych tradycji polskiej piłki w Wilnie, próbuje nawiązać Polonia Wilno, która występuje w LFF I lyga, czyli drugim poziomie rozgrywek na Litwie.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.