Futbolowa telewizja

2013-05-20, 07:08   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Tysiące kibiców na stadionie i miliony przed telewizorami tak dziś wygląda futbol, czy też sportowa rzeczywistość.

Najpierw, co jasne wydarzenia sportowe komentowano jedynie w prasie, później dołączyło radio. 20 lutego 1927 roku miała miejsce pierwsza bezpośrednia relacja sportowa w historii polskiej radiofonii. Dwa lata później Radio Kraków przeprowadziło pierwszą w dziejach Polski transmisję radiową z meczu piłkarskiego. W 1936 roku niemieckie telewizje jako pierwsze relacjonowały wydarzenia dotyczące Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w Berlinie. Polacy na pierwszą transmisję sportową musieli czekać aż do 1957 roku, kiedy to TVP wyemitowała mecz bokserski Skra Warszawa – Gwardia Łódź. W tym samym roku odbyła się transmisja meczu piłkarskiego Gwardii Warszawa z Górnikiem Radlin. Prawdziwy rozwój nastąpił w latach 60., kiedy to relacjonowano Igrzyska Olimpijskie w Rzymie i Meksyku.

W latach 90. wszystko nabrało jeszcze większego tempa, pojawiły się komercyjne stacje sportowe. Piłkarska ekstraklasa, która była pokazywana wyłącznie w telewizji publicznej trafiła do nadawców prywatnych. Rodzimą kopaną pokazywała Wizja TV, TVN, później Canal+, Orange Sport, Polsat Sport, czy też Eurosport 2, a obecnie nawet stacje zagraniczne. Dziś futbol stał się integralną częścią telewizji. Transmitowane są nie tylko najwyższe klasy rozgrywkowe, wystarczy przypomnieć, że jeszcze kilka lat temu stacja Tele5 próbowała emisji spotkań na poziomie III i IV ligi. A to przecież nie koniec rozwój telewizji, świadczy o tym chociażby fakt, pierwszej transmisji meczu 3D w Polsce jaką mieliśmy w 2010 roku.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.