Historia japońskiego karate

2015-07-31, 10:35   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons/Motobu Choki
Mnich buddyjski Zen - Bodhirma jest powszechnie uważany za twórcę sztuk walki, w tym karate.

W VI wieku podróżował on wiele po Himalajach, z Indii po prowincję Chin. Założył także klasztor dla swoich uczniów w celu rozwijania i praktykowania swojej religii.

Jednakże Bodhirma zauważył, że jego uczniowie choć są silni psychicznie, byli słabi fizycznie i cierpieli z powodu ataków bandytów oraz złodziei. Wtedy też postanowił opracować system dla swoich mnichów, aby rozwiązać ten problem. Używał zasad zwierząt, aby rozwinąć swój system walk. Brał pod uwagę mocne strony zwierząt, tj. tygrys, małpa, pantera, wąż czy żuraw. Bodhirma wykorzystywał też różne techniki oddychania zwierząt w celu poprawy zdrowia swoich mnichów.

Z biegiem czasu handlowcy z Okinawy przybyli do Chin, gdzie handlowali jedwabiem i przyprawami, spotkali się oni też z Bodhirmą i jego mnichami. Wówczas kupcy nauczyli się sztuk walki i z nabytą wiedzą wrócili do Okinawy. Dzięki kilku modyfikacjom zwykłych narzędzi rolniczych, stały się one bronią w walce z bezlitosnymi samurajami, przydały się też techniki nauczone przez Bodhirma.

Japończycy wprowadzili karate na początku lat 20. i właśnie od tego czasu rozwinęło się ono do obecnego stanu.
Powrót | Źródło: mississaugamartialartskarate.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.