ISSN
Sportowa Historia

Historia piłki nożnej w Grodnie

2013-08-12, 05:44   A A A   drukuj  

Dziś na Białorusi niewiele osób wie, że kluby piłkarskie, takie jak Niemen Grodno i Dynamo Brześć mają długi rodowód, począwszy od lat 20. XX wieku. W czasie meczów tych zespołów na trybunach zasiadało średnio 10000 osób! Teraz o tym możemy tylko pomarzyć.

Po II wojnie światowej, wiele danych historycznych na Białorusi zniknęło, a dziś nie wielu jest świadków z tamtych czasów. Dopiero od niedawna, zaczęto nauczać prawdziwej historii ziem zachodnich naszego kraju. Nie jest tajemnicą, że polityka „naszego" byłego sowieckiego państwa zabraniała nam pamiętać przedwojenny czas. Nawet teraz nie wielu studiuje historię, którą naprawdę trzeba znać.

Miałem okazję porozmawiać z historykami, mieszkańcami i ekspertami grodzieńskiego sportu, którzy wciąż pamiętają tamte czasy.

Najpierw postanowiłem zapytać fanów FC Niemen, mieszkańców Grodna. Zadałem proste pytanie: „Co wiesz o przedwojennym futbolu w Grodnie?"

Najwięcej osób odpowiedziało, że „Niemen" był pierwszym zespołem. Byli tacy, którzy uważali, „Cresovię" i „VCS Grodno". Co to są za kluby? Skąd one pochodzą? Kto w nich grał? Wszystkie odpowiedzi na te i inne pytania w naszym materiale.

Historia piłki nożnej w II RP

We wrześniu 1918 r. w Polsce została założona organizacja, która została zaangażowana w rozwój sportu w odrodzonym kraju. W 1921 roku w II RP było około 70.000 sportowców, trzy lata później było ich już 115 tysięcy. W 1927 roku, rozwój sportu w kraju, został przekazany do Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Jeśli mówimy o rozwoju piłki nożnej w grudniu 1919 roku w Warszawie odbył się zjazd polskich klubów piłkarskich, w którym udział wzięli przedstawiciele 31 zespołów.

Po spotkaniu powstał Polski Związek Piłki Nożnej (PZPN) z siedzibą w Krakowie. W związku z powyższym, pierwszym prezesem organizacji został wybrany szef klubu Cracovia Edward Cetnarowski. Kraj został podzielony na pięć okręgów: krakowski, lwowski, łódzki, warszawski i poznański. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w roku 1920, ostatecznie nie zostały jednak dokończone z powodu wojny z bolszewikami.

Po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej, dalej mógł rozwijać się sport. Fakt ten wpływa na tworzenie się struktury okręgów piłkarskich. Do już wymienionych powyżej dodane zostają okręgi: górnośląski, lubelski, wileński oraz toruński.

W 1929 roku powstaje białostocki, poleski i wołyński okręg piłkarski. Tym samym następuje rozwój piłki nożnej w zachodniej Białorusi.

Na pierwszym kongresie FIFA w kwietniu 1923 roku Polski Związek Piłki Nożnej został przyjęty w struktury organizacji. W 1927 roku powstała tzw. Liga Piłki Nożnej. Składała się ona z 14 klubów. Aby dostać się do elity trzeba było wygrać eliminacje, które odbywały się w regionalnych okręgach piłkarskich.

Historia piłki nożnej w Grodnie

Co do naszego miasta, to piłka nożna w Grodnie miała swoje początki niemal dokładnie sto lat temu, kiedy zaczęły powstawać Polskie Towarzystwa Gimnastyczne. Następnie w piłkę nożną zaczęli grać uczniowie szkół średnich.

W krótkim czasie, bez meczu piłkarskiego trudno było wyobrazić sobie miejski festiwal sportów. Przed I wojną światową miasto miało już dwie drużyny piłkarskie.

Odrodzenie piłki w Grodnie odbył się w 1920 roku. Pierwszym klubem w Grodnie był zespół stworzony z 3. pułku piechoty. Klub był znany w całym kraju. Jednocześnie powstał żydowski „Maccabi", który przy wsparciu publiczności, szybko stał się jednym z najlepszych klubów prowincjonalnych.

Następnie zaczęły się pojawiać takie kluby jak: KS Cresovia i WKS Grodno (zespół składał się z 76. pułku piechoty im. Ludwika Narbutta.). Kilka lat później były takie drużyn jak żydowskie „Kraft", „Hasmonea", czy też „Jutrzenka".

Ruslan Kulevich - dziennikarz białoruskiego portalu Tvoj Styl

Artykuł udostępniony dzięki uprzejmości portalu Tvoj Styl

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.