Katar i jego sport

2013-10-04, 07:18   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Archeologiczne dowody osadnictwa w tym państwie sięgają aż do 8000 roku p.n.e. Niestety nie udało się znaleźć żadnych świadectw dotyczących kultury fizycznej od wspomnianej daty do XX wieku.

Jednak wróćmy do odleglejszej historii. W XVI wieku Katar zawarł pierwsze pakty z Turcją, w których to Imperium Osmańskie rozciągnęło się na Bliski Wchód, Afrykę Północną i Bałkany. Wówczas tylko nieliczne sporty były praktykowane, by zachować formę. W XX wieku najgłówniejszym celem Kataru było odzyskanie niepodległości. Stało się to możliwe, gdy w zachodniej części miasta Dukhan znaleziono ropę naftową. Od 1971 roku Katar usamodzielnił się i od tej daty można uznać początek rozwoju kultury fizycznej Obecnie państwo to odgrywa co raz to ważniejszą rolę w dziedzinie sportu. Katar wykorzystuje często sport w celu zawiązania różnych znajomości i do poprawy kontaktów z państwami na całym świecie.

Komitet Olimpijski w Katarze spełnia bardzo ważną funkcję, jego rolą jest umożliwienie mężczyznom, kobietom i młodzieży dostępu do sportu i rekreacji fizycznej, a także wspieranie rozwoju w duchu olimpijskim, zgodnego z Kartą Olimpijską. Katarski Komitet Olimpijski pełni funkcję nadzorczą wszystkich działań sportowych i imprez odbywających się na terenie tego kraju.

Praktyka sportów zorganizowanych pojawiła się w tym kraju w 1940 roku. Sport został wprowadzony po raz pierwszy przez pracowników firmy związanej z ropą naftową. Pracownicy ci, głównie Europejczycy i Azjaci praktykowali w szczególności piłkę nożną, krykiet, tenis czy golf. Niektórzy z katarskich pracowników swoją pasję do sportu zaczęli dzielić z emigrantami, u których szybko wzrosło zainteresowanie aktywności fizycznej. Początkowo zaczęto tworzyć drużyny na swoich osiedlach i tam rywalizowano. Z czasem przekształcano je w profesjonalne kluby sportowe. Pierwszy klub, który powstał na terytorium Kataru, nosił nazwę „Itihad Al-Arab", został utworzony w 1948 roku w mieście Dukhan na zachodnim wybrzeżu tego kraju. Zaś w 1950 roku powstał „Al-Ahli" w Doha. W latach 1950-1980 swoją działalność rozpoczęło wiele klubów w tym mieście, tj. „Al-Najah", „Al-Tahreer" czy też „Al-Urubah". Przez ten czas wiele klubów upadło, inne zaś połączyły się, istniejąc do dziś. Wiele z nich rozszerzyło swoją działalność, w swojej ofercie zamiast piłki nożnej, mają także inne dyscypliny sportowe.

Udział w Igrzyskach Olimpijskich:
Montreal - 1976
To tu Katar po raz pierwszy wystartował w Igrzyskach Olimpijskich. Brali w nich udział delegaci reprezentacji, co oznaczało, że w przyszłości drużyna narodowa będzie startować w zawodach z większą reprezentacją.
Los Angeles – 1984
Katar brał wówczas udział w trzech konkurencjach: piłce nożnej, lekkiej atletyce i strzelectwie.
Seul – 1988
Katar rywalizował tylko w lekkiej atletyce.
Barcelona – 1992
Brało tam udział 32 zawodników z Kataru. Wtedy też Mohamed Sulaiman zdobył brązowy medal w bieganiu.
Atlanta – 1996
Kraj walczył w trzech dyscyplinach sportowych: lekkiej atletyce, strzelectwie i siatkówce.
Sydney – 2000
Katar rywalizował w lekkiej atletyce, podnoszeniu ciężarów, siatkówce, pływaniu i strzelectwie.
Ateny – 2004
Katar brał udział w następujących konkurencjach: lekkoatletyka, podnoszenie ciężarów, pływanie, strzelectwo, zapasy.

Katarski Komitet Olimpijski chce zapewniać jak najlepsze warunki dla osób reprezentujących kraj na arenie międzynarodowej. Głównym celem jest wspieranie sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich, by mogli bić rekordy swoich poprzedników. Obok Igrzysk Olimpijskich, priorytetem są też zawody organizowane na terenie Azji.

Powrót | źródło: olympic.qa
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.