Koniec PZPN

2013-02-04, 07:42   A A A   drukuj   Przemysław Popek

W swojej długoletniej historii Polski Związek Piłki Nożnej miał wiele burzliwych chwili. W 1951 roku doszło do jego samorozwiązania.

4 lutego 1951 roku podczas Walnego Zebrania PZPN w Warszawie podjęto decyzję o rozwiązaniu struktur PZPN. Od tej chwili rządy nad polskim futbolem sprawować miała Sekcja Piłki Nożnej, która bezpośrednio podlegała pod Główny Komitet Kultury Fizycznej. Oczywiście decyzja o rozwiązaniu związku nie była samodzielna, władze PRL dążyły do wzorców sowieckich i w ten sposób likwidowano wiele dotychczasowych struktur, a nowe miały podlegać pod władze państwowe.

Na znaczeniu straciły rozgrywki ligowe, mistrzem miał zostawać ten, kto wygrywał Puchar Polski. Rozgrywki zaplecza ekstraklasy powiększą aż do 40 zespołów. Władze PRL miały wpływ na skład narodowej drużyny.

Na szczęście 9 grudnia 1956 roku podczas Plenum Sekcji Piłki Nożnej GKKF w Warszawie rozwiązano tę organizację i reaktywowano PZPN. Zaczęto pisać nową historię związku, choć ta w w czasach wolnej Polski wydaje się być równie burzliwa, ale to opowieść na inny dzień.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.