Krótkie podsumowanie igrzysk

2012-09-12, 08:14   A A A   drukuj

Podczas XIV Igrzysk Paraolimpijskich, które odbyły się w Londynie w dniach 29 sierpnia-09 września 2012roku udział wzięła rekordowa liczba zawodników niepełnosprawnych z całego Świata, ok. 4200 osób.

Polska 101 osobowa reprezentacja wypadła bardzo dobrze, zajęła IX miejsce w klasyfikacji medalowej zdobywając 36 medali (14 złotych, 13 srebrnych,9 brązowych). Najlepiej spisali się zawodnicy lekkiej atletyki:18 medali (6-7-5), w pozostałych dyscyplinach Polacy zdobywali medale: w tenisie stołowym 5 (3-1-3), kolarstwie szosowym 5 (2-3-0), pływaniu 3 (1-1-1), szermierce na wózkach 3 (2-0-1), łucznictwie 1 (0-0-1), kolarstwie torowym 1 (0-1-0).

W tej najważniejszej imprezie sportowej udział wzięli zawodnicy Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego "START" Zielona Góra.

EWA ZIELIŃSKA - zawodniczka z amputacją kończyny dolnej startująca w specjalistycznej protezie, w lekkiej atletyce: w skoku w dal i w biegu na 100m, brązowa medalistka w skoku w dal na Igrzyskach w Pekinie w 2008r.

PIOTR GRUDZIEŃ (wrodzony skrót kończyny dolnej i górnej),tenis stołowy, srebrny medalista (w klasyfikacji indywidualnej) Igrzysk w Pekinie.

MARCIN SKRZYNECKI (wrodzony skrót kończyny dolnej), tenis stołowy, po raz trzeci brał udział w Igrzyskach, dotychczas bez pozycji medalowej.

Zawodnicy startowali w tenisie stołowym w klasyfikacji indywidualnej (w tej samej grupie schorzeń) oraz razem w klasyfikacji drużynowej (2-osobowej).

Piotr i Marcin wypadli znakomicie, zdobywając ZŁOTY MEDAL Igrzysk w klasyfikacji drużynowej po bardzo emocjonujących pojedynkach. W finale pokonali zdecydowanie 3:0 Hiszpanię, która sensacyjnie wyeliminowała Chiny z walki o medale. Zawodnicy w eliminacjach bezapelacyjnie wygrali z Ukrainą 3:0, w ćwierćfinale po zaciętej walce zwyciężyli Belgię 3:2, w półfinale dostarczając nam wiele emocji pokonali utytułowany zespół Anglii 3:2.

W klasyfikacji indywidualnej jednak nie powiodło się im. Najlepiej zaprezentował się Marcin Skrzynecki, który dotarł do ćwierćfinału wygrywając w eliminacjach 3:0 Salmina Sergio (Brazylia) oraz 3:1 Marca Ledoux (Belgia). Niestety uległ w ćwierćfinale Anglikowi Ross Wilsonowi 1:3, zajmując miejsce 5-8. Piotr skończył rozgrywki na grupie eliminacyjnej plasując się na miejscach 9-12.

Zawodników cechowała przede wszystkim determinacja, wola zwycięstwa i udowodnienia, że są najlepszą drużyną na Świecie, potwierdzając, że złoty medal Mistrzostw Świata z 2010r nie był przypadkiem. Trenerami zawodników byli: Elżbieta Madejska (trener kadry narodowej) oraz Grzegorz Adamiak.

Utytułowana zawodniczka Ewa Zielińska tym razem nie zdobyła medalu, lecz startując w tak mocno obsadzonych połączonych grupach schorzeń zawodniczek z amputacją uda i amputacją podudzia w skoku w dal, trudno było o uzyskanie wysokiego miejsca. Ewa zajęła 12. miejsce, ale biorąc pod uwagę jej grupę schorzeń była czwarta.

W biegu na 100m zajęła 7 miejsce w finale. Należy docenić Jej dotychczasowe osiągnięcia, wolę walki, ambicję, ciężka pracę i podporządkowanie swojego życia jednemu celowi: udziału w Igrzyskach Paraolimpijskich i uzyskania jak najlepszych wyników sportowych. Trenerem zawodniczki jest: Jerzy Walczak.