Łódź stolicą niższych lig

2017-07-31, 12:30   A A A   drukuj   Mateusz Perowicz

fot. WikimediaCommons/Anwar2
Łódzcy kibice piłki nożnej biją wszelkie rekordy. Ilość karnetów sprzedanych na mecze Widzewa i ŁKS-u Łódź przyciągnęła uwagę zagranicznych mediów. Miasto przeżywa futbolowy renesans po tym jak oba zespoły pożegnały się z Ekstraklasą, co skutkowało ich degradacją do niższych klas rozgrywkowych.

Dziś o łódzkich klubach znów głośno w piłkarskim świecie. Dzieje się tak nie tylko za sprawą wyników sportowych. Duży wkład w rozsławianie łódzkiej piłki nożnej mają kibice, których nieustannie przybywa. Trzecioligowe derby Łodzi to absolutny rekord frekwencji kibiców w tej klasie rozgrywkowej. Na następne takie spotkanie trzeba będzie jednak poczekać, ponieważ ŁKS uzyskał awans do II ligi.

Łódzki Klub Sportowy powołano w 1908 roku, co oznacza że jest najstarszym klubem piłkarskim powołanym w Łodzi. Klub ma istotny wkład w powołanie Ligi Polskiej, będącej pierwszą centralną klasą rozgrywkową powołaną w Rzeczypospolitej. Zawodnicy tego zespołu dwa razy sięgali po tytuł Mistrza Polski. Pierwszy raz dokonali tego w 1958 roku, a kolejne zwycięstwo nastąpiło w 1998 roku. Z kolei w 1957 roku drużyna sięgnęła po Puchar Polski. Obecnie klub zajmuje 6. miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy. Do zawodników ŁKS przylgnęło kilka przydomków. Jednym  z nich jest określenie „Rycerze Wiosny”, które zapoczątkował Jerzy Zmarzlik w 1957 roku po zwycięstwie nad Górnikiem Zabrze 5:1. Następnego dnia w sprawozdaniu z meczu napisał „Panowie, kapelusze z głów! Tak grają Rycerze Wiosny”. Innym określeniem to „Szulcowi” ponieważ kiedyś ŁKS rozgrywał swoje mecze na Pasażu Szulca (dziś 1 maja).

Drugi z łódzkich klubów, RTS Widzew Łódź ma ciekawą i zawiłą historię. Włodarze klubu utrzymują, że jest on kontynuatorem tradycji powstałego w 1910 roku TMRF-u Widzew. Jest to najbardziej utytułowany klub piłkarski w Łodzi. Jego reprezentanci czterokrotnie sięgali po Mistrzostwo Polski, a siedmiokrotnie zyskali miano wicemistrza. Widzew ma za sobą przygodę w Europejskich Pucharach. Występował w fazie grupowej Ligi Mistrzów w sezonie 1996/1997 podobny sukces osiągnęła dopiero Legia Warszawa w ubiegłym roku, a także w fazie pucharowej Pucharu UEFA. Dziś zespół plasuje się na 7. miejscu tabeli wszech czasów Ekstraklasy. Piłkarze Widzewa zyskali klika przydomków związanych z barwami, w których prezentują się na boisku: „Czerwona Armia”, „Czerwoni”, Czerwono-biało-czerwoni”. Popularnym określeniem jest również słowo „Widzewiacy”.

To głównie za ich sprawą o Łodzi rozpisują się zagraniczne media  „Widzewiacy” w poprzednim sezonie zakupili rekordową liczbę ponad 15 tysięcy karnetów. Sprzedano dokładnie 15 100 wejściówek, co jest nowym rekordem Polski. W tym sezonie wynik jest jeszcze lepszy. Pierwszego dnia otwartej sprzedaży zakupiono 1227 karnetów na mecze trzecioligowego Widzewa. Więcej niż na mecze Legii Warszawa, Mistrza Polski i uczestnika Ligii Mistrzów! Tak wzmożona aktywność kibiców z pewnością jest związana z otwarciem nowego stadionu Widzewa, który może pomieścić 18 tysięcy widzów. Drugim kołem napędowym dla łódzkiego futbolu będzie powstający stadion ŁKS-u. Dzięki tym inwestycjom Łódź ma duże szanse na szybki powrót do futbolowej elity.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.