ISSN
Sportowa Historia

Marokańskie sukcesy

2013-10-25, 06:59   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Historia sportu Maroka nie rozpoczyna się wraz z odzyskaniem niepodległości kraju. Trzeba cofnąć się do lat kolonialnych, kiedy to grupa najlepszych zawodników Maroka realizowała się we francuskich klubach.

Jak można się łatwo domyślić piłka nożna była najbardziej popularną dyscypliną sportową w kraju. Drugą ważną dyscypliną była lekkoatletyka. W 1962 podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie zdobyto pierwszy medal w tym sporcie. Piłka nożna była najbardziej znana w Maroko, ale w lekkiej atletyce zawodnicy osiągali najwięcej sukcesów.

Lekkoatletyka
Jak już wcześniej było napisane, pierwszy medal został zdobyty w 1962 roku, wywalczył go Abdeslam Radi. Jednak prawdziwa zmiana w lekkiej atletyce pojawiła się w 1980 roku, kiedy to pojawili się nowi sportowcy i dobrzy fachowcy. Wśród nich znalazł się Saïd Aouita, zwycięzca Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles (1984). Pierwszą kobietą, która osiągnęła taki sam sukces, była Nawal Moutawakil. Zaś Brahim Boutayeb został mistrzem olimpijskim na 10000 metrów w Seulu (1988).

Piłka nożna
Reprezentacja Maroka jest pierwszą drużyną z Afryki, która awansowała do finałowych faz Pucharu Świata (Meksyk, 1970). Występ drużyny narodowej podczas Pucharu Narodów Afryki (Tunezja, 2004) udowodnił, że może ona konkurować z różnymi drużynami Afryki i stanowić realne zagrożenie dla konkurencji.

Gry zespołowe
Piłka ręczna, siatkówka, koszykówka czy rugby zyskały uznanie dopiero od lat 90. Trzeba było wiele sukcesów, by sporty te zostały zauważone. Przykładem mogą być piłkarze ręczni, którzy trzy razy z rzędu kwalifikowali się do finałów Pucharu Świata. Zaś młodzi siatkarze doszli do finału Pucharu Świata Juniorów. Warto wspomnieć także o zespole rugbistów, którzy chociaż tworzyli zawodnicy grający we Francji, byli trzecią z czterech najlepszych drużyn Afryki, na które składały się: Republika Południowej Afryki, Namibia i Wybrzeże Kości Słoniowej. Innym sportem, o którym warto pamiętać jest tenis, który rozwijał się nie tylko ze względu na sukcesy trzech zawodników (Karim Alami, Younes Aynaoui i Hicham Arazi), ale także dzięki organizacji Grand Prix Hassan II. Pierwszy turniej, dzięki tej organizacji odbył się w 1980 roku i zgromadził wielu znanych, międzynarodowych graczy.

Powrót | źródło: moroccanembassylondon.org.uk
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.