Medalista olimpijski nie żyje

2014-05-19, 14:32   A A A   drukuj  

fot. Wikimedia Commons/Kerelin Molina
W poniedziałek rano zmarł w wieku 80 lat Zbigniew Pietrzykowski. Mistrz Europy oraz medalista olimpijski.

Zbigniew Pietrzykowski urodził się 04.10.1934r. w Bestwince. Swoją przygodę z boksem rozpoczął w 1951r. w bielskim BBTS-ie, za sprawą swojego brata Wiktora. Już  po dwóch sezonach od rozpoczęcia treningów Zbigniew Pietrzykowski dostąpił zaszczytu reprezentowania barw narodowych podczas warszawskich mistrzostw Europy, na których wywalczył brązowy medal w wadze lekkośredniej. W kolejnych startach na kontynentalnym ringu w: Berlinie Zach. (1955), Pradze (1957), Lucernie (1959) i Moskwie (1963) legendarny mistrz nie miał sobie równych, wracając zawsze do kraju z pasem championa. Równie imponująca jest kolekcja Jego osiągnięć w rywalizacji olimpijskiej, w której zdobył dwa brązowe (Melbourne 1956 i Tokio 1964) oraz jeden srebrny medal (Rzym 1960). 

Do legendy światowego pięściarstwa przeszła walka Zbigniewa Pietrzykowskiego w finale rzymskich Igrzysk z Casiusem Clayem (USA) – późniejszym Muhammadem Ali, który po przejściu na zawodowstwo wielokrotnie sięgał po pas mistrza świata wszechwag. Amerykanin nigdy nie zapomniał swojego rywala ze starcia o olimpijskie złoto i zawsze wypowiadał się o Polaku z uznaniem.

11-krotnie sięgał po tytuł indywidualnego mistrza Polski. Ponadto w rywalizacji ligowej trzykrotnie także zdobywał tytuł drużynowego championa naszego kraju (wraz z CWKS Warszawa – 2 razy i BBTS Bielsko-Biała – 1 raz). Schodząc z ringu w 1968r. miał na swoim koncie stoczonych 350 walk, z których aż 334 wygrał, 2 zremisował i zaledwie 14 przegrał. Zawsze walczył fair, zdobywając sympatię kibiców i szacunek rywali. Po zakończeniu kariery zawodniczej Zbigniew Pietrzykowski przez jakiś czas był szkoleniowcem.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą świętą o godzinie 12.00 dnia 23 maja w Parafii Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej przy Placu Opatrzności Bożej 19.

Rodzinie zmarłego SportowaHistoria.PL składa wyrazy współczucia
Powrót | Źródło: Polski Związek Bokserski
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.