ISSN
Sportowa Historia

Mistrzostwa Europy w lekkiej atletyce: historia jest z nami

2016-07-06, 15:58   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons
Dzisiaj w Amsterdamie do rywalizacji przystąpili najlepsi europejscy lekkoatleci. Do Holandii pojechała 70-osobowa reprezentacja Polski. Zdaniem ekspertów, przynajmniej 20 naszych zawodników powalczy o miejsce na podium. Dotychczasowy dorobek medalowy „Biało-Czerwonych” w tej imprezie jest imponujący. 

Amsterdam na pięć dni stał się europejską stolicą lekkiej atletyki. Do zawodów zgłosiła się rekordowa liczba 1469 lekkoatletów. Impreza odbędzie się już po raz 23. Premierowa edycja miała miejsce w 1934 roku w Turynie. Ciekawostką jest fakt, że startowali w niej wyłącznie mężczyźni. Polskę reprezentowała skromna 5-osobowa ekipa. Z Włoch przywieźliśmy dwa medale. Janusz Kusociński zajął 2. miejsce w biegu na 5000 metrów, ulegając jedynie Francuzowi Rogerowi Rochard. Drugi krążek wywalczył nasz wieloboista Jerzy Pławczyk, który stanął na trzecim stopniu podium.

Pierwszy złoty medal dla „Biało-Czerwonych” na mistrzostwach Europy zdobyła cztery lata później Stanisława Walasiewicz, która okazała się bezkonkurencyjna w biegach na 100 i 200 metrów. W jej dorobku znajdują się jeszcze dwa srebra wywalczone w skoku w dal oraz sztafecie 4 x 100 m. Osiągnięcia Walasiewicz przebiła dopiero Irena Szewińska, która z czterech edycji europejskiego czempionatu przywiozła pięć złotych, jeden srebrny i cztery brązowe medale.

Pierwszy Mazurek Dąbrowskiego grany Polakowi rozbrzmiał dopiero w 1954 roku. W Brnie po złoto sięgnął oszczepnik Janusz Sidło. Najwięcej pozycji medalowych  wywalczyliśmy w 1966 roku – 15. Z  kolei najwięcej zwycięstw zanotowaliśmy 8 lat wcześniej w Sztokholmie, gdzie nasi sportowcy triumfowali aż ośmiokrotnie.

Najliczniejszą ekipę wysłaliśmy do Barcelony w 2010 roku. W stolicy Katalonii z orzełkiem na piersi startowało 71 zawodników, czyli o jednego więcej niż tegoroczny team wysłany do  Amsterdamu. W Barcelonie łupem „Biało-Czerwonych” padło 9 krążków, z czego 3 były z najcenniejszego kruszcu (Tomasz Majewski – pchnięcie kulą, Piotr Małachowski – rzut dyskiem, Marcin Lewandowski – 800 metrów). Podczas ostatniej edycji imprezy (Zurych 2014) dwukrotnie grano Mazurka Dąbrowskiego: Adamowi Kszczotowi – 800 metrów i Anicie Włodarczyk – rzut młotem. Łącznie dwunastokrotnie stawaliśmy na podium.

W ciągu 80-letniej historii mistrzostw Europy Polacy zdobyli w sumie 141 medali – 41 złotych, 42 srebrnych i 58 brązowych, co daje im 7. lokatę w klasyfikacji medalowej wszech czasów. Zdecydowanym liderem jest nieistniejący już Związek Radziecki (121-109-103).  Tuż za jego plecami plasuje się reprezentacja Wielkiej Brytanii (105-79-86).

Polska nigdy nie gościła uczestników lekkoatletycznych Mistrzostw Europy. Pomysł organizacji tej imprezy pojawił się przy okazji oddania do użytku w 1969 roku pierwszego tartanowego w kraju i Europie Środkowo-Wschodniej stadionu – obiektu warszawskiej Skry. Ostatecznie prawo organizacji europejskiego czempionatu w 1971 roku przyznano Helsinkom.
Powrót | źródło: Wikipedia.pl/materiały własne
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.