Narciarstwo zjazdowe niepełnosprawnych w Polsce

2014-12-24, 10:58   A A A   drukuj   Michał Hasik

fot. Wikimedia Commons/Lorie Jewell
Narciarstwo zjazdowe jest jedną z najstarszych dyscyplin zimowych uprawianych przez osoby niepełnosprawne.

Pierwsze udokumentowane zawody odbyły się w austriackim Badgastein w roku 1948, w których wzięło udział 17 zawodników, natomiast podczas I Zimowych Igrzysk Olimpijskich rozgrywanych w 1976 roku w szwedzkiej miejscowości Örnsköldsvik zawodnicy rywalizowali w slalomie i slalomie gigancie.

Kolejną konkurencją alpejską, która dołączyła do programu zimowej paraolimpiady był zjazd, zaliczając swój debiut w 1984 roku w Innsbrucku. Dziesięć lat później w norweskim Lillehammer narciarze zjazdowi wystąpili także w supergigancie, a na Igrzyskach w Nagano w 1998 roku  pojawili się zawodnicy walczący o medale w pozycji siedzącej.

W Polsce za nestora narciarstwa zjazdowego dla niepełnosprawnych uważa się dr Janinę Tomaszewską – ówczesną adiunkt Kliniki Ortopedycznej Akademii Medycznej w Poznaniu, która w 1956 roku zorganizowała pierwszy w kraju kurs narciarski dla osób z amputacjami. Pierwsze Ogólnopolskie Zawody Narciarskie dla Niepełnosprawnych Ruchowo odbyły się w 1970 roku, a rok później odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski, które nieprzerwanie rozgrywane są co roku.

W latach 1984 oraz 1988 podczas Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich w Innsbrucku medale dla Polski w slalomie, slalomie gigancie i zjazdach zdobywali Franciszek Tracz i Elżbieta Dadok. Od tego czasu nasi zawodnicy nie odnoszą większych sukcesów w międzynarodowych startach. W ostatnich latach nasi paraolimpijczycy - Jarosław Rola, Łukasz Szeliga i Andrzej Szczęsny, a także poznański działacz sportowy Romuald Schmidt – przyczynili się do dużej popularyzacji tej dyscypliny w kraju. Uruchomiono szkołę narciarską dla osób niepełnosprawnych, która jest prowadzona przez firmę SPORT-ON przy współpracy z klubem START Poznań oraz AWF Poznań i AWF Wrocław. Szkoła organizuje kursy narciarskie dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach, co pozwala mieć nadzieję na wychowanie w niedługim czasie przyszłych medalistów paraolimpijskich.

Narciarstwo alpejskie dla niepełnosprawnych rozgrywane jest we wszystkich konkurencjach (SL, DH, SG, GS, Superkombinacji, a także w klasyfikacji Drużynowej), Rywalizacja odbywa się w 3 kategoriach: niedowidzący, jeżdżący na jednej narcie i siedzący na mono-ski. Narciarze pierwszej kategorii jeżdżą za przewodnikiem ubranym przeważnie w jaskrawą kamizelkę. Narciarze pozostałych dwóch kategorii wspomagają się dla równowagi kijkami wyposażonymi w małe płozy.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.