ISSN
Sportowa Historia

Nastoletnie taterniczki

2014-09-24, 10:54   A A A   drukuj   Diana Popek

fot. morguefile.com/yarekcl
Zakochane w górach dwie siostry Lida (ur. 23 września 1913 roku w Zakopanem) i dwa lata starsza Marzena (ur. 13 października 1911 roku w Zakopanem). Pomimo młodego wieku obie kobiety miały już na swoim koncie sukcesy wspinaczkowe.

Starsza z sióstr, Marzena, zapisała się w historii jako kobieta, która dokonała wiele pierwszych górskich wejść. Były to takie wspinaczki jak: pierwsze wejście północno-zachodnią ścianą Kozich Czub wraz z Zofią Galicówną, pierwsze przejście północnej ściany Małego Ostrego Szczytu, pierwsze przejście wschodniej krawędzi Żółtej Ściany, pierwsze przejście północnej ściany Rywocin oraz pierwsze wejście od północy na Pięciostawiańską Turnię. Chciała bardziej rozwinąć kobiece taternictwo, skutkiem czego było przejście wraz z siostrą Lidą północna-zachodniej ściany Mnicha. W 1929 roku zdała maturę, dostała się na studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, miała być działaczką w zarządzie Sekcji Taterniczej AZS w Krakowie.

Lida Skotnicówna, młodsza z sióstr, również miała na swoim koncie górskie sukcesy. Jej wspinaczkowymi towarzyszami byli przeważnie Wiesław Stanisławski i Bronisław Czech. Rok 1926 był dla Niej czasem pierwszych wyzwań i sukcesów, dokonała w nim m.in. pierwszego przejścia północnej ściany Żabiego Konia wraz z Wiesławem Stanisławskim i Bronisławem Czechem. Pełen pracy był dla Lidy rok 1929, w którym to szesnastolatka zrealizowała swoje cele jakimi były: pierwsze przejścia południowej ściany Niebieskiej Turni, pierwsze przejścia zachodniej ściany Kościelca, pierwsze przejścia zachodniej ściany Małej Śnieżnej Turni jak i pierwsze wejścia południowo-zachodnią ścianą Kozich Czub. W męskim towarzystwie dokonała przejścia południowej ściany Zamarłej Turni.

6 października 1929 roku Lida i Marzena Skotnicówny postanowiły zostać pierwszymi kobietami, które samodzielnie przejdą Zamarłą Turnię. Tego samego dnia wspinało się tam trzech taterników: Czech, Ustupski i Wójcik. Obecność doświadczonych kolegów mogła zdopingować dziewczęta, dlatego też bardzo szybko i z wielką klasą pokonały niższe partie ściany i Dolny Trawers. O sszybkim tempie może świadczyć fakt, że Lida dogoniła ostatniego z wyprzedzającej ich wyprawy Czecha. Rozmawiała, śmiała się, nawet częstowała cukierkami. Mężczyzna ruszył w górę, Lida zaś została, aby asekurować przechodzącą właśnie Trawers Marzenę. Niemal jednocześnie Bronisław Czech zaczął pokonywać Górny Trawers, a Lida Skotnicówna – Rysę Bronikowskiego. W pobliżu graniastosłupa mężczyźni pozostawili haki, aby ułatwić dziewczętom wyprawę. Lida zawiesiła tam swój karabinek i zaatakowała przewieszoną część Rysy. Lida odpadła od ściany, ciągnąc za sobą siostrę.

Obie siostry zginęły na miejscu 6 października 1929 roku. Zostały pochowane na nowym cmentarzu przy ul. Nowatorkiej w Zakopanem.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.