Notatka z życia: Barbara Sobotta-Janiszewska

2014-12-04, 10:04   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

fot. Wikimedia Commons/J.Krzywdziński
Zdobyła siedemnaście tytułów mistrzyni Polski, stawała na podium igrzysk olimpijskich i mistrzostw Europy. Barbara Sobotta-Janiszewska, czołowa polska sprinterka lat 50. i 60. oraz członkini słynnego Wunderteamu prowadzonego przez Jana Mulaka, dokładnie 78 lat temu urodziła się w Poznaniu.

Poznańska sportsmenka startowała na dystansach 100 i 200 m, a także występowała w sztafecie. Pierwszy tytuł mistrzyni kraju zdobyła już w 1953 roku, w wieku zaledwie 17 lat i to od razu na obu sprinterskich dystansach. Później jeszcze piętnastokrotnie stawała na najwyższym stopniu podium tych zawodów. W 1956 roku poleciała na igrzyska olimpijskie do Melbourne, ale sukces odniosła dopiero cztery lata później w Rzymie, gdzie w sztafecie 4x100 m zajęła trzecie miejsce. Jak się później okazało, był to jej jedyny olimpijski krążek, gdyż w 1964 roku ponownie zajmowała miejsca poza podium.

Do największych sukcesów Barbary Sobotty-Janiszewskiej należą także medale mistrzostw Europy. W 1958 roku w Sztokholmie wywalczyła złoto na dystansie 200 m i brąz w sztafecie, cztery lata później w Belgradzie było odwrotnie – wraz z koleżankami zajęła najwyższe miejsce na podium, a sama uplasowała się w biegu na dłuższym sprinterskim dystansie na trzeciej pozycji. W 1958 roku zajęła dziewiąte miejsce w plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.

Była żoną olimpijczyków: Zbigniewa Janiszewskiego i Piotra Sobotty, spotykała się także z aktorem Janem Nowickim. Ich syn – Łukasz Nowicki – również jest aktorem i prezenterem telewizyjnym. Polska sprinterka zmarła 21 listopada 2000 roku w Krakowie. Gdyby żyła, kończyłaby dziś 78 lat.
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.