Notatka z życia: Cena medalu

2013-01-10, 05:52   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Polscy sportowcy na letnich igrzyskach olimpijskich wywalczyli dotychczas 271 medali. 6 z nich to dorobek pływaków, na który w połowie złożyły się osiągnięcia Otylii Jędrzejczak. Zanim jednak urodzona w Rudzie Śląskiej sportsmenka uzyskała bezprecedensowy wynik, zdobywając w Atenach złoto i dwa srebrne medale, 24 lata wcześniej, w Moskwie po olimpijski krążek sięgnęła Agnieszka Czopek. Wywalczony przez nią brąz był pierwszym medalem olimpijskim w historii polskiego pływania.

Sukces pływaczki na 400 metrów stylem zmiennym był tym cenniejszy, że w chwili olimpijskiego startu miała zaledwie 16 lat, a za sobą świeżo wyleczone zapalenie zatok. Przez chorobę Agnieszka Czopek musiała wykonać katorżniczą pracę pod okiem trenera Jacka Choynowskiego, żeby wrócić do dawnej formy. Opłaciło się. Finał popłynęła w czasie 4.48,17, bardzo długo przegrywając jedynie ze zdecydowaną faworytką, reprezentantką NRD – Petrą Schneider. Ostatecznie dopłynęła do mety trzecia. Na ostatnich metrach wyprzedziła ją Angielka, Sharron Davies.

Wielki sukces, jakim niewątpliwie był pierwszy olimpijski medal dla Polski w pływaniu, wiązał się ze wzrostem zainteresowania pływaczką Jordana Kraków. Już jednak wcześniej Agnieszka Czopek święciła triumfy. W 1979 roku zdobyła brązowy medal Pucharu Świata w Tokio, a przed moskiewskimi igrzyskami miała na koncie 20 rekordów Polski na różnych basenach i dystansach oraz kilka tytułów mistrzyni kraju. Po igrzyskach 1980 roku do swoich osiągnięć dorzuciła jeszcze dwa brązowe medale mistrzostw Europy w Splicie, które odbyły się w 1981 roku oraz kilka rekordów i mistrzostw Polski. Ostatecznie jej krajowy dorobek to 14 tytułów mistrzowskich i i 37 rekordów (14 na basenie 25 m i 23 na basenie 50 m).

Te osiągnięcia mogłyby być znacznie okazalsze, jednak Agnieszka Czopek w 1984 roku postanowiła zakończyć sportową karierę. Miała wtedy zaledwie 20 lat, ale wpływ na jej decyzję miał zły stan zdrowia spowodowany intensywnymi treningami u trenera Choynowskiego. Jak wspomina po latach w wywiadzie dla Dziennika Polskiego*, nie miała predyspozycji do pływania, ale posiadała znakomite możliwości wytrzymałościowe. Osiąganie przez nią dobrych rezultatów musiało być jednak okupione morderczym treningiem, który ostatecznie zmusił pływaczkę do zaprzestania startów.

Po zakończeniu czynnego pływania, Agnieszka Czopek-Sadowska została trenerem. Szkoliła młode osoby w SMS Kraków, ucząc ich podstaw pływania. W związku z wydarzeniami, które przyczyniły się do zakończenia przez nią kariery, nie zmuszała nikogo do wysiłku fizycznego, w czym pomagała jej również religia (Świadkowie Jehowy)**.

Wczoraj pierwsza polska medalistka olimpijska w pływaniu skończyła 49 lat.

*- cały wywiad: http://www.m.e-dp.pl/pl/sport/publicystyka-sportowa/1205425-talent-nie-ciezka-praca.html

**- B. Tuszyński, Polscy olimpijczycy XX w. (1924-2002), Wydawnictwo Europa, Warszawa 2004.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.