Notatka z życia: Po prostu najlepsza

2013-05-23, 07:25   A A A   drukuj   Piotr Stokłosa

Lista osiągnięć Ireny Szewińskiej jest bardzo długa. Gdyby chcieć wymienić wszystkie jej sukcesy na krajowych i międzynarodowych arenach, zwyczajnie zabrakłoby miejsca. Wystarczy jednak wspomnieć liczbę medali olimpijskich, którą ma na swoim koncie, aby przekonać się, że jest jedną z najwybitniejszych lekkoatletek nie tylko w historii polskiego, ale i światowego sportu.

Irena Szewińska na swój pierwszy olimpijski turniej pojechała w wieku zaledwie 18 lat. Mimo tego w 1964 r. w Tokio wystartowała w trzech konkurencjach i w każdej z nich zdobyła medal! W biegu na 200 m i konkursie skoku w dal była druga, ale w sztafecie 4x100 m wspólnie z Teresą Ciepły, Haliną Górecką i Ewą Kłobukowską stanęła na najwyższym stopniu podium. To był fantastyczny olimpijski debiut, który zwiastował wielką karierę. Warto dodać, że do tej pory żaden inny polski sportowiec podczas jednych igrzysk nie zdobył trzech medali. Do Szewińskiej należy zresztą także inny rekord – ma na swoim koncie najwięcej olimpijskich krążków spośród wszystkich polskich zawodników. Do trzech wywalczonych w Japonii dodała kolejne cztery wywalczone w Meksyku, Monachium i Montrealu. W kraju Ameryki Północnej wywalczyła brąz w sprincie na 100 m oraz złoto w biegu na 200 m. Nie powiodło jej się natomiast w konkursie skoku w dal i w drużynowym sprincie, gdzie zajęła wraz z koleżankami 7. miejsce w półfinale. W Monachium w 1972 r. startowała już tylko indywidualnie na dystansach sprinterskich. W biegu na 200 m wywalczyła brąz, a cztery lata później w Montrealu była pierwsza na dystansie 400 m. Tego wyniku nie zdołała powtórzyć już w 1980 r. w Moskwie. W stolicy ZSRR startowała już jednak w wieku 34 lat, a siedem olimpijskich medali, które do tamtej pory wywalczyła, zapewniły jej trwałe miejsce na kartach historii sportu.

Olimpijskie dokonania Szewińskiej, choć najbardziej imponujące, nie są jedynymi jej sukcesami. Liczby mówią same za siebie: 12 rekordów świata, 5 rekordów Europy, 54 rekordy Polski, 23 tytuły mistrzyni Polski i wreszcie 10 medali mistrzostw Europy. Takimi osiągnięciami może pochwalić się niewielu lekkoatletów. Warto dodać, że Szewińska startowała w wielu dyscyplinach – od sprintów, przez skok w dal, po pięciobój. W każdej z tych konkurencji święciła sukcesy. W sportowej karierze nie przeszkodziło jej też urodzenie syna w 1970 r. Wspaniale powróciła na światowe areny zdobywając w latach 70. jeszcze wiele medali i tytułów.

Po zakończeniu sportowej kariery Irena Szewińska pozostała przy sporcie. W latach 1997-2009 pełniła funkcję Przewodniczącej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, a od 1998 r. jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Obecnie znajduje się także w zarządzie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jutro będzie świętować 67. urodziny.