Pierwszy szachowy klub

2012-05-10, 10:51   A A A   drukuj  

Krakowski Klub Szachistów jest najstarszym polskim klubem szachowym. Za jego powstanie uznaje się datę 10 maja 1893 roku kiedy to zatwierdzono pierwszy statut klubu.

Początkowo spotkania członków (a założycieli było 23) odbywały się w kawiarni Schmidta, ale wraz z rozwojem klubu (po 20 latach klub zrzeszał ok. 80 miłośników królewskiej gry), zaczęła się wędrówka po kolejnych kafejkach znajdujących się w najbliższej okolicy Rynku Głównego.

W klubie rozgrywano nie tylko partie towarzyskie, był on prawdziwym centrum życia szachowego w Galicji. Działacze Krakowskiego Klubu Szachistów brali czynny udział w tworzeniu zarówno Polskiego Związku Szachowego (w 1926 roku), jak i OZSzach w Krakowie (rok 1938). Na imprezach organizowanych przez KKSz (turnieje, mecze i partie pokazowe, symultany) gośćmi byli znakomici szachiści z całego świata m.in.: F. Marshall i am F. Samisch.

Rozwój klubu zahamował wybuch II Wojny Światowej. Jednak już w lutym 1945 roku, bezpośrednio po wyzwoleniu Krakowa, szachiści znów zaczęli się spotykać. W Krakowie zorganizowano zebranie reaktywacyjne PZSzach, a w KKSz organizowano wiele imprez, w których nierzadko brało udział ponad 100 zawodników.

Powrót | Źródło: Szachy w Krakowie
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.