Po raz pierwszy w Polsce!

2015-06-02, 07:54   A A A   drukuj   Danuta Tarnawska

W dniach 28-31 maja 2015 roku na boiskach do piłki siatkowej plażowej Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji Drzonków w Zielonej Górze został rozegrany Międzynarodowy Turniej Niepełnosprawnych w piłce siatkowej plażowej.

Organizatorem turnieju było Zrzeszenie Sportowo-Rehabilitacyjne START w Zielonej Górze. Impreza dofinansowana była przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Urząd Miasta Zielona Góra.

Była to po raz pierwszy w Polsce przeprowadzona tego typu impreza, w której wzięli udział czołowi siatkarze niepełnosprawni na świecie. W turnieju brało udział osiem zespołów: dwa z Kazachstanu, jeden z Niemiec, jeden ze Słowacji i cztery zespoły z Polski. Zespół Polska I i Polska IV składał się z zawodników Integracyjnego Klubu Sportowego ATAK Elbląg, zespół Polska II z zawodników Zrzeszenia Sportowo Rehabilitacyjnego START Zielona Góra, zespół Polska III z  zawodników  START-u Łódź.

Wszystkie mecze odbywały się na profesjonalnych boiskach do piłki siatkowej plażowej WOSIR Drzonków.

Rozgrywki eliminacyjne przeprowadzono w systemie gier „każdy z każdym” w dwóch grupach. Mecze półfinałowe, finałowe oraz o miejsca V-VIII  odbywały się systemem pucharowym.

Podczas półfinału zespół Polska I pokonał Kazachstan I wynikiem 2:0 (8,10), Słowacja uległa zespołowi Polska III wynikiem 0:2 (-14,-19). W finale zespół Polska I pokonał zespół Polska III wynikiem 2:0 (12,6). W spotkaniu o III miejsce Kazachstan I pokonał Słowację wynikiem 2:0 (10,16).

Bezapelacyjnie zwyciężyła pierwsza reprezentacji Polski, która potwierdziła swoją dominację na świecie w tej dyscyplinie sportowej. Poziom turnieju był bardzo wysoki. Niepełnosprawni zawodnicy walczą o włączenie siatkówki plażowej do programu Igrzysk Paraolimpijskich.