Polka, która nie ma sobie równych

2013-03-06, 07:41   A A A   drukuj   Diana Skiba

Scratch z pewnością wielu z nas, gdy słyszy tą nazwę zastanawia się co takiego. Jest to dość młoda dyscyplina kolarstwa torowego, polegająca na jednoczesnym ściganiu się większej liczby zawodników na dystansie kilkudziesięciu (np. 40.) okrążeń toru. Zwycięzcą jest zawodnik, który jak najszybciej przejedzie określoną liczbę okrążeń. W dyscyplinie tej bardzo ważna jest taktyka. Katarzyna Pawłowska już dwukrotnie udowodniła, że na świecie nie ma sobie równych.

Katarzyna Pawłowska to polska kolarka torowa pochodząca z Przygodzic w województwie wielkopolskim, reprezentuje barwy klubu UKS Jedynka Limaro Kórnik. Podczas Mistrzostw Europy w Apeldoorn w 2011 roku sięgnęła po srebrny medal w wyścigu punktowym. Zdobyła tam również dwa srebrne medale w kategorii do lat 23.: w wyścigu indywidualnym na dochodzenie i w drużynowym na dochodzenie, zaś w wyścigu punktowym zajęła trzecią pozycję. W 2012 roku jako pierwsza reprezentantka Polski zdobyła mistrzostwo w kolarstwie torowym podczas Mistrzostw Świata w Melbourne w konkurencji scratch. W tym samym roku wystąpiła również na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, gdzie zajęła 11. miejsce w indywidualnym wyścigu szosowym ze startu wspólnego. Podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w Mińsku obroniła tytuł mistrzyni świata w scartchu. Jest pierwszą w historii tej konkurencji zawodniczką, która dokonała takiego wyczynu.

Katarzyna Pawłowska jest również wielokrotną Mistrzynią Polski w kolarstwie torowym w różnych konkurencjach.