Przejdzie do historii: Euro w Polsce

2016-02-03, 09:55   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Za nami Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej mężczyzn, impreza z pewnością pod względem organizacyjnym udana. W aspekcie sportowym nieco mniej, ale czy na pewno?

Biało-Czerwoni zajęli na Mistrzostwach Europy siódme miejsce, a jak pokazuje historia wynik ten nie jest tragiczny. W sumie w tej imprezie szczypiorniści znad Wisły rywalizowali ośmiokrotnie, zaczynali czternaście lat temu, w tak zamierzchły czasach, że nie wielu dziś pamięta, że transmisje z meczów kadry przeprowadzała wówczas TV Puls…

Rywalizację na Starym Kontynencie rozpoczęli, gdy selekcjonerem kadry był Bogdan Zajączkowski. Pod jego wodzą reprezentacja zajęła 15. miejsce, dwa lat później uplasowała się pozycję niżej.

Pod koniec 2004 roku kadrę objął Bogdan Wenta. Szczypiorniści zajmowali kolejno miejsca 10., 7., 4. i 9. Kolejny selekcjoner Michael Biegler nie był w stanie osiągnąć sukcesu na Euro, plasując zespół odpowiednio na 6. i 7. miejscu.

Tak naprawdę powyżej 7. lokaty Biało-Czerwoni byli tylko dwukrotnie. Nadzieje na sukces na Euro przeważnie budują medale zdobywane na Mistrzostwa Świata, tyle że impreza mająca wyłonić Mistrza Europy to niestety zdecydowanie trudniejszy turniej.