Puchar Świata w siatkówce

2011-11-16, 11:30   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Kibice siatkówki emocjonują się wylotem siatkarzy do Japonii na Puchar Świata. Jak wyglądał udział Polaków w tych rozgrywkach przed laty?

Pomysł stworzenia rozgrywek Pucharu Świata pojawił się jako możliwość wypełnienia luki między dwoma najważniejszymi imprezami międzynarodowymi Mistrzostwami Świata i Igrzyskami Olimpijskimi. Od 1991 roku rozgrywany jest właśnie przed IO. Pierwsze zawody odbyły się w 1965 roku w Warszawie. Wówczas do rywalizacji stanęło jedenaście reprezentacji. Kadra Polski zajęła drugie miejsce za Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Trzecie miejsce przypadło Czechosłowacji.

Męska reprezentacja w Pucharze Świata wzięła udział jeszcze trzykrotnie. Jednak bez większych sukcesów. W 1969 roku Polacy zajęli ósme miejsce, cztery lata później uplasowali się na czwartej pozycji, a w 1981 roku ponownie turniej zakończyli tuż za podium. Od 1977 roku Puchar Świata w wydaniu męskim rozgrywany jest wyłącznie w Tokio. Teraz siatkarska reprezentacja Polski pod wodzą Andrea Anastasiego wraca do gry w Pucharze Świata po dwudziestu latach.

Wśród Pań w rozgrywkach o Puchar Świata zaczęto rywalizować w 1973 roku. Pierwszy turniej odbył się w urugwajskim Montevideo. Późniejsze edycje odbywały się wyłącznie w Japonii – w Tokio, Osace lub Nagoya. Polki w zmaganiach brały udział dwukrotnie w 2003 roku zajęły ósme miejsce, cztery lata później – szóste.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.