Rywale na boisku. Przyjaciele na co dzień. Sportowe pojedynki polsko-węgierskie

2016-08-30, 18:20   A A A   drukuj  
Rok 2016 Parlament Rzeczypospolitej Polskiej oraz Zgromadzenie Narodowe Węgier ogłosiły Rokiem Solidarności Polsko-Węgierskiej dla uczczenia 60. rocznicy rewolty w Poznaniu i Budapeszcie z 1956 roku.

19 maja 2016 roku zainaugurowano w Warszawie Rok Kultury Węgierskiej który potrwa do końca 2017. W bogatym programie wspólnie przygotowywanych imprez znajdą się również wydarzenia o tematyce sportowej.

Wyróżnia się spośród nich wystawa pt. "Rywale na boisku. Przyjaciele na co dzień. Sportowe pojedynki polsko-węgierskie" przygotowana przez dwa zaprzyjaźnione Muzea Sportu - z Warszawy i z Budapesztu oraz Instytut Kultury Węgierskiej w  Warszawie.
Jej osią przewodnią będzie 20 plansz ilustracyjno - tekstowych prezentujących na zasadzie flesza historycznego najważniejsze, najbardziej pamiętne chwile dwustronnej rywalizacji - zawsze jednak w duchu fair play a czasami wręcz autentycznej, niezadekretowanej odgórnie przyjaźni.

Znajdą się tam początki polskiego futbolu na szczeblu reprezentacyjnym - pierwszy mecz międzypaństwowy naszej drużyny, z Węgrami właśnie, w 1921 roku, jak również ten ostatni, wygrany sensacyjnie z bratankami 4:2 dosłownie kilka dni przed wybuchem II Wojny Światowej.

Zobaczymy ojca powojennej polskiej szermierki - trenera Janosa Keveya zwanego pieszczotliwie "Janci Bacsi" ("wujek Janci"). Przypomnimy sobie wspaniałe pojedynki polskich i węgierskich szermierzy (m.in. Jenő Kamuti - Witold Woyda), bokserów (Laszlo Papp - Zbigniew Pietrzykowski), ciężarowców (Imre Fӧldi - Henryk Trębicki) czy tenisistów stołowych (Tibor Klampár - Andrzej Grubba).

Poznamy wzruszającą, węgierską część życia Stanisława Marusarza jak i spontaniczną, "nielegalną" minutę ciszy przed meczem Ruch Chorzów - Honvéd Budapeszt w 1958 roku.

Żywym świadectwem tych wydarzeń będą związane z nimi eksponaty, pochodzące ze zbiorów obydwu muzeów jak i prywatnych kolekcjonerów znad Dunaju i znad Wisły.

Znajdą się wśród nich m.in. puchary, medale, odznaki, proporczyki, szabla i maska szablowa Rudolfa Karpatiego, buty piłkarskie Ferenca Puskása, bilet na mecz piłkarski Polska - Węgry podczas XI Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku, karykatura polskiej złotej drużyny Kazimierza Górskiego z 1972 roku czy marmurowa rzeźba boksera z meczu pięściarskiego Węgry - Polska w Budapeszcie w 1950 roku.

Uroczysty wernisaż odbędzie się 2 września br. o godzinie 18:00 w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przy ulicy Wybrzeże Gdyńskie 4. Wystawę będzie można oglądać do 23 października 2016 roku, następnie w części planszowej będzie eksponowana w innych miastach Polski.
Powrót | źródło: inf. prasowa
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.