Sport nie tylko dla pełnosprawnych

2011-12-09, 11:36   A A A   drukuj   Diana Skiba

Historia sportu niepełnosprawnych jest równie ciekawa, jak ta związana z dyscyplinami dla osób w pełni sprawnych. Emocje towarzyszące zawodom bywają porównywalne, a niekiedy nawet większe.

Sport inwalidów rozwinął się przede wszystkim w czasie I i II wojny światowej. Wyrósł on z potrzeby rehabilitacji rannych żołnierzy, stając się jedną z lepszych metod powrotu do sprawności. Same początki światowego sportu niepełnosprawnych to nawet XVIII wiek. W Polsce jest to rok 1922 to właśnie wtedy dr Władysław Janicki założył w Warszawie klub sportowy dla głuchoniemych. W Łodzi z kolei powstała osobna sekcja gimnastyczna przy szkole nr 97 dla głuchoniemych. Zaś w Poznaniu rozwój ten nastąpił dzięki prof. Wiktorowi Dedze, twórcy polskiej szkoły rehabilitacji. Jeszcze w tym samym roku powstał Międzynarodowy Komitet Sportu dla Niesłyszących (CISS), wśród dziesięciu członków założycieli była również Polska. Od tej pory co cztery lata organizowane są Międzynarodowe Igrzyska Niesłyszących, w tych z roku 1922 reprezentacja Polski liczyła cztery osoby. Od 1960 odbywają się Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, a od 1976 roku zimowe, oprócz tego organizowane są Olimpiady Specjalne dla osób z upośledzeniem umysłowym. Wracając jednak do krajowego sportu, w 1927 roku powstał Związek Klubów Sportowych Głuchoniemych z inicjatywy Kazimierza Wisłockiego. Już wtedy zrzeszał on sześć klubów, do których należało 152 członków. Trzy lata wcześniej w Poznaniu założony został Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych – START.

Dalszy rozwój sportu niepełnosprawnych następował w dużej mierze dzięki różnym uczelniom medycznym oraz sportowym. Tworzone były coraz to nowe metody rehabilitacji, a także przepisy dotyczące różnych dyscyplin. Polacy po raz pierwszy na Igrzyskach Paraolimpijskich pojawili się w 1972 roku w Heidelbergu. Do kraju sportowcy wrócili z dorobkiem trzydziestu trzech medali, w tym aż czternastu złotych. Co ciekawe w ramach jednostek organizacyjnych „Start” działa aż 171 sekcji w takich dyscyplinach sportowych jak: lekka atletyka, pływanie, tenis stołowy, łucznictwo, podnoszenie ciężarów, koszykówka na wózkach, szermierka, strzelectwo, piłka siatkowa stojąca, piłka siatkowa siedząca, goalball, narciarstwo zjazdowe, narciarstwo biegowe i biathlon, szachy, tenis na wózkach, taniec na wózkach, żeglarstwo, kręgle, boccia oraz turystyka.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.