Sportowe sukcesy Węgrów

2014-03-21, 07:08   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

Nie jest przesadą mówić, że Węgry to sportowa potęga. Rok 2010 obfitował nie tylko w sukcesy indywidualnych zawodników, ale całych zespołów. Z 465 zdobytymi medalami są na 9. miejscu podczas Igrzysk Olimpijskich. Warto zwrócić uwagę na to, że Węgrzy nigdy nie organizowali Letnich Igrzysk Olimpijskich.

Złota jedenastka, tak określano reprezentację piłkarzy w latach 1950-54, której trenerem był Gusztav Sebes. W latach tych nie przegrali 30 meczów z rzędu. Pierwszym międzynarodowym sukcesem Złotej Jedenastki było zdobycie złotego medalu na Igrzyskach Olimpijskich w Helsinkach (1952). Potem zwyciężyli także w Tokio i Meksyku (1964; 1968). Największą sławę zespół zdobył podczas meczu z Anglią (1953), kiedy to Węgrzy zwyciężyli 6:3.

Innym ważnym sportem na Węgrzech jest piłka wodna. Zawodnicy grający w piłkę wodną, zdobyli 9 złotych medali olimpijskich (3 złote medale zostały zdobyte z rzędu). Najbardziej pamiętny triumf Węgrów miał miejsce w 1956 roku podczas ćwierćfinału w Melbourne. Kilka minut przed końcowym gwizdkiem zawodnik radziecki – Walentin Prokopow uderzył węgierskiego reprezentanta – Ervina Zadora w twarz. W rezultacie przez ranę na łuku brwiowym, woda zabarwiła się czerwono. Zador musiał opuścić mecz, a gdy szedł wzdłuż basenu rozpoczęła się walka z powodu niesportowego zachowania Prokopowa. Sędzia przerwał mecz i uznał zwycięstwo Węgrów. Z powodu kontuzji Zador nie wystąpił w meczu finałowym z Jugosławią, mimo to Węgrzy wygrali 2:1. Zadora uważano wówczas za bohatera.

Innym przykładem jest boks na Węgrzech. Papp Laszlo zdobywając trzy złote podczas Igrzysk Olimpijskich jako amator, dostał zgodę by przejść na zawodowstwo. Zawodnik ten zwyciężył w 27 walkach i nie odniósł żadnej porażki.

tłumaczenie: Katarzyna Popek

Powrót | źródło: eu2011.hu