Stadion był, jest i będzie

2011-11-18, 13:08   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Historia pokazuje, że często bywa tak, iż jeżeli w jakimś miejscu powstaje obiekt sportowy to nawet jeśli upada dany klub, to stadion przejmuje nowa organizacja.

Tak było chociażby w przypadku żydowskiego klubu Makkabi Kraków, który powstał w 1909 roku. Do największych sukcesów tego klub należy drugie miejsce w krakowskiej Klasie A. Klub święcił również wielkie triumfy w piłce wodnej, wielokrotnie sięgając po mistrzostwo kraju. Stadion drużyny mieścił się między ulicami Koletek, a Dietla. Makkabi Kraków istniał do wybuchu II wojny światowej. Po jej zakończeniu Makkabi nie odrodził się, jego obiekty przetrwały. Tuż po wojnie stadion przejął KS Nadwiślan Kraków. Dziś jest tam stadion piłkarski i korty tenisowe.

Podobnie było z obiektem 1. FC Katowice. Istniejący od 1905 roku klub, w 1920 roku na dzierżawionym terenie nieopodal Parku Kościuszki wybudował swój stadion, na którym czasami grał Ruch Hajduki Wielkie. Wraz z wojną klub został zawieszony, później reaktywowany przez niemieckie władze i uczestniczył w rozgrywkach podczas wojny. Wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej do III Rzeszy, klub zniknął z futbolowej mapy. Po wojnie jego stadion przejął Wojewódzki Milicyjny Klub Sportowy, późniejsza Gwardia Katowice. Niestety, dziś obiekt z dnia na dzień niszczeje.

Równie ciekawa sytuacja miała miejsce chociażby w podwarszawskich Łomiankach. W 1933 roku powstał tam Klub Sportowy ŁKS przy Związku Młodzieży Wiejskiej, którego inicjatorem był Eugeniusz Łotocki były zawodnik lwowskiej Pogoni, czy też Cracovii. Klub rozgrywał swoje mecze w Klasie B. Swoje boisko założył na terenie, który należał do firmy garbarskiej Habe Raabe, dzierżawiąc go nieodpłatnie. W 1960 roku do kraju przyjechał spadkobierca terenów, chcąc je odzyskać, spotkał się z dużym oporem ówczesnych piłkarzy i działaczy. Sprawa trafiła do Sądu Wojewódzkiego, gdzie po rozprawie boisko zostało formalnie przekazane na cele sportowe. Gdy ŁKS już dawno nie istniał, pojawił się kolejny klub Ferryt Łomianki i ten nie przetrwał długo, jednak grał na tym samym boisku. W 1993 roku powstał Klub Sportowy Łomianki, który po dziś dzień korzysta ze stadionu przy ulicy Fabrycznej 48. Co więcej w latach 90. sąsiadującą z boiskiem uliczkę nazwano ul. Habe Raabe, w dowód wdzięczności dla przedwojennej działalności właściciela garbarni.

Ciekawą sprawą jest miejsce Stadionu Narodowego w Warszawie. Jak wiadomo w latach 1955 – 2008 miał tam miejsce słynny Stadion Dziesięciolecia. Co był wcześniej? Również stadionu, przed wojną grali tam zawodnicy żydowskiego klubu Makkabi Warszawa.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.