Sukcesy są, popularność nie

2011-11-21, 13:31   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Hokej na trawie to jedna z tych dyscypliny, która mimo sporych sukcesów w ostatnim czasie, nie zdobyła sobie dużej popularności wśród kibiców. Co więcej to sport, który ma bogatą historię.

Hokej na trawie już w 1908 roku pojawił się na Igrzyskach Olimpijskich, rok wcześniej zaczęto grać na ziemiach polskich. Co ciekawe pierwszy mecz w tej dyscyplinie sportu odbył się między drużynami piłkarskimi. Otóż 1 lipca 1907 roku naprzeciw siebie stanęły drużyny z Lwowa, Czarni oraz Pogoń. W 1926 roku grono klubów, w których uprawiano hokej na trawie było na tyle duże, że postanowiono założyć Polski Związek Hokeja na Trawie. Dwa lata później został przyjęty w struktury Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie, a w 1927 roku odbyły się pierwsze mistrzostwa Polski, pierwszym triumfatorem został Klub Hokeistów Siemianowice Śląskie. Kobiety równie szybko jak mężczyźni zaczęły grać w hokeja na trawie, jednak mistrzostwa z ich udziałem odbyły się dopiero w 1976 roku. Z kolei reprezentacja Polski na arenie międzynarodowej zadebiutowała 23 czerwca 1929 roku meczem z Czechosłowacją.

Choć często w imprezach mistrzowskich Polacy zajmowali czołowe miejsca to nigdy nie udało im się zdobyć medalu. Jednak istnieje również halowa odmiana hokeja na trawie. W tej można śmiało powiedzieć, że jesteśmy światową potęgą... Dotychczas odbyły się trzy edycje Mistrzostw Świata, w każdej z nich biało-czerwoni zajmowali drugie miejsce. W każdej z nich w finale przegrywali z reprezentacją Niemiec. Ostatnie mistrzostwa z 2011 roku zostały zorganizowane właśnie przez Polskę, odbyły się w Poznaniu. Impreza rozgrywana jest co cztery lata.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.