Światowe dziedzictwo sportów, gier i zabaw

2013-11-11, 09:10   A A A   drukuj   Bartosz Prabucki

Historia sportu to nie tylko dzieje kilkunastu czy kilkudziesięciu najpopularniejszych, najbardziej zmediatyzowanych, przy tym skomercjalizowanych i sprofesjonalizowanych dyscyplin, które najczęściej pojawiają się w mediach. To historia tysięcy sportów, gier i zabaw, które przez lata stanowiły (i nadal stanowią) ważną część życia człowieka.

Sport ma różne pochodzenie. Często czynności, które w zamierzchłych czasach służyły prehistorycznemu człowiekowi do przetrwania, z czasem, w toku ewolucji, przekształciły się w konkurencje sportowe. Sztuka wojenna, praca, oryginalne inwencje pojedynczych pomysłodawców – to kolejne źródła powstania wielu sportów, gier i zabaw, które znamy współcześnie. Biegi, rzuty, skoki, sztuki walki, rozmaite gry w piłkę mają swoją długą i bogatą historię w wielu zakątkach naszego globu.

Dzisiaj zdajemy się zapominać o wielu dyscyplinach sportowych. W mediach mamy do czynienia z faworyzowaniem kilku dyscyplin zespołowych (piłki nożnej, siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, w mniejszym stopniu innych w zależności od regionu geograficznego świata) i indywidualnych (lekkoatletyka, tenis etc.). O ile należy zauważyć, że wymienione dyscypliny bywają często ciekawe i wartościowe tak do oglądania, jak i uprawiania (sam lubię oglądać mecze piłkarskie, siatkarskie czy pojedynki tenisowe oraz uprawiać różne sporty), o tyle należy przyznać, że świat sportu zdaje się stawać coraz uboższy, coraz mniej różnorodny. Takie wrażenie potęgują przekazy medialne, skupiające się na niewielkiej liczbie sportów i gier (oczywiście nie zawsze i nie wszędzie).

Tymczasem różnorodność już nieistniejących, mających tendencję do zanikania i wciąż jeszcze żywotnych sportów, gier i zabaw na świecie jest imponująca. Misją historii sportu jest między innymi starać się „ocalać sport od zapomnienia". Dlatego też w kolejnych tekstach przybliżone zostaną Czytelnikowi wybrane sporty, gry i zabawy pochodzące z różnych krajów i regionów z całego świata. Ta opowieść zacznie się od sportów, gier i zabaw polskich, których ocalenie jest szczególnie istotne, ponieważ w toku naszej historii zaniedbaliśmy własne sporty, zbytnio zapatrzeni w importowane pomysły czerpane z innych krajów (zwłaszcza zachodnich). Ważne jest przy tym nie tylko ocalanie od zapomnienia tego typu form kultury fizycznej. Tak samo istotne jest aktywne promowanie różnych sportów, gier i zabaw, które pełnią w dzisiejszym świecie istotne funkcje i stają się ponownie doceniane przez ludzi. Tego typu działania podejmuje się na coraz większą skalę w wielu miejscach naszego globu.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.