Światowe Igrzyska Kobiet

2013-06-19, 06:41   A A A   drukuj   Diana Popek

Światowe Igrzyska Kobiet to międzynarodowe zawody kobiet. Pierwszy raz miały one miejsce w Paryżu w 1922 roku, wówczas nosiły nazwę I Kobiecych Igrzysk Olimpijskich. Ich organizacja była protestem Federacji Sportowej Kobiet (FSFI) przeciw decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOI), który to nie wyraził zgody na włączenie kobiecych konkurencji lekkoatletycznych do programu najbliższych Igrzysk Olimpijskich.

Nazwa zawodów uległa zmianie po protestach MKOI, dlatego też od 1926 roku zostały przemianowane na Światowe Igrzyska Kobiet. W pierwszych zawodach zabrakło Polek, jednak uczestniczyły w nich reprezentacje takich krajów jak: Czechosłowacja, Francja, Szwajcaria, Wielka Brytania oraz USA. Igrzyska osiągnęły sukces, w pełnej klasyfikacji zwyciężyły Brytyjki z liczbą 59. punktów.

W 1926 roku do rywalizacji w Igrzyskach przystąpiły również Polki., które odniosły tam wielki sukces. Beż wątpienia największym z nich był złoty medal Haliny Konopackiej w rzucie dyskiem z wynikiem 37,71 m. wynik ten był lepszy od rekordu świata, jednak z powodu dysku, który nie spełniał norm międzynarodowych nie został on uznany jako rekordowy. Konopacka zdobyła również brązowy medal w pchnięciu kulą oburącz (19,25 m) oraz 8. miejsce w skoku wzwyż (1,35 m) i w rzucie oszczepem oburącz (40,10 m). Pozostałe zawodniczki również odniosły sukcesy, co prawda nie zajęły miejsc medalowych, ale zdobywały wysokie miejsce w klasyfikacji. Antonina Taborowicz zajęła 6-7. miejsce w skoku wzwyż (1.40 m), zaś Janina Grabicka zajęła 7. miejsce w biegu na 60 metrów. Również na 7. miejscu uplasowała się Wacława Sadkowska tyle że w skoku w dal. Sukces Światowych Kobiecych Igrzysk w Göteborgu przyczynił się do wprowadzenia kobiecej lekkoatletyki do programu olimpijskiego.

Kobiece Igrzyska w Pradze w 1930 roku zdominowała polska zawodniczka Stanisława Walasiewicz. Zdobyła ona trzy złote medale w konkurencjach: bieg na 60 metrów, bieg na 100 metrów i bieg na 200 metrów. Walasiewicz w sztafecie 4x100 m wraz z koleżankami, Aliną Hulanicką, Marylą Freiwald oraz Felicją Schabińską zdobyła brązowy medal, zaś w rzucie oszczepem była 8. Halina Konopacka powtórzyła swój sukces sprzed czterech lat i zdobyła złoty medal w rzucie dyskiem. Podczas ostatnich Światowych Igrzysk Kobiet w Londynie w 1934 roku Polki po raz kolejny nie zawiodły. Stanisława Walasiewicz zdobyła złoty medal w biegu na 60 m, oaz dwa srebrne w biegach na 100 i 200 m. Natomiast Jadwiga Wajs w rzucie dyskiem zdobyła złoty medal.