Tajemnicza hazena

2012-03-03, 10:42   A A A   drukuj   Przemysław Popek

W wielu opisach dotyczących przedwojennych klubów sportowych pojawia się sekcja gier sportowych, w których uprawiana była hazena. Co to za tajemnicza dyscyplina?

Otóż, hazena to „babcia” dzisiejszej piłki ręcznej. Házet to czeskie słowo rzucać. To właśnie nasi południowi sąsiedzi opracowali zasady tej dyscypliny sportu. Pierwsze zasady stworzył Josef Klenka, nauczyciel wychowania fizycznego, jeden z najbardziej znanych czeskich propagatorów gier sportowych. Klenka jest również autorem wielu publikacji dotyczących sportu. W 1905 roku zasady dopracowała Antonína Krištofa. Z Czechosłowacji hazena rozprzestrzeniła się na inne kraje Europy.

Trafiła również do Polski. W okresie międzywojennym zdobyła szczególną popularność, choć grały w nią przede wszystkim kobiety. Jednym z prekursorów tej dyscypliny w Polsce był klub Grażyna – V Gniazdo Kobiece Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. „Grażynianki” należały do czołowych drużyn A-klasy. W latach 1929-1937 rozegrano dziewięć turniejów mistrzostw Polski. W 1937 roku podjęto decyzję o likwidacji mistrzostw Polski w hazenie, a na ich miejsce wprowadzono rozgrywki 7-osobowe na otwartych boiskach. W 1939 roku wybuchła II woja światowa, po jej zakończeniu hazena nigdy już nie odzyskała dawnej popularności. Została wyparta przez piłkę ręczną. Obecnie uprawia się ją jedynie w Czechach, gdzie swoją ligę mają zarówno mężczyźni, jak i kobiety.

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.