Tour de France

2015-06-05, 10:25   A A A   drukuj   Katarzyna Popek

fot. Wikimedia Commons
Pierwsze rozpoznawalne, nowoczesne rowery zostały wprowadzone w 1885 roku. Niespełna 20 lat później, Geo Lefevre (dziennikarz gazety L’Auto) wpadł na pomysł, aby ścigać się wokół Francji. 

Trasa miała liczyć 2500 km. Na szczęście Henri Desgrange (redaktor naczelny L`Auto) wierzył w sukces pomysłu i z jego inicjatywy w 1903 roku odbył się pierwszy wyścig. Wyścig składał się z 6-ciu etapów, a wystartowało w nim 60 zawodników, jednakże tylko 21 dojechało do końca. Mieszanina zdumienia i podziwu szybko podbiła serca Francuzów. Każdego roku na trasę przybywały tłumy, by dopingować zawodników. Od 1903 roku Tour de France odbywa się corocznie, z wyjątkiem 2 przerw w czasie wojny (1915-18 oraz 1940-46). Mimo wielu zmian sponsoringu i organizatorów na przestrzeni lat, w 1947 roku przywrócono Le Tour i na praktycznie niezmienionych zasadach odbywa się do dzisiaj. Jeśli myślimy o Tour de France, nie można zapomnieć o jednym z symboli wyścigu, czyli żółtej koszulce, która została wprowadzona w 1919 roku. Co ciekawe, kolor koszulki nie został wybrany bez znaczenia. Stało się tak, ponieważ gazeta L`Auto była produkowana na żółtym papierze. La Grande Boucle ma już ponad 100 lat i cieszy się ogromną popularnością wśród Francuzów, jak i wśród innych narodowości.
Powrót | Źródło: bellaonline.com
 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.