Udane MŚ parakajakarzy

2013-09-05, 17:19   A A A   drukuj

W dniach 28-30 sierpnia 2013r. w miejscowości Duisburg - Niemcy odbyły się Mistrzostwa Świata w sprincie kajakowym.

Od 2009 roku w tej imprezie uczestniczą wspólnie ze sportowcami pełnosprawnymi zawodnicy niepełnosprawni, w trzech grupach startowych w zależności od rodzaju schorzenia narządu ruchu, na dystansie 200m , w konkurencji K1 i V1 (kanadyjka). Reprezentacja Polski Niepełnosprawnych brała po raz czwarty udział w tak ważnej imprezie. Miło jest zawiadomić, że w ośmio osobowym składzie reprezentacji Polski znalazło się aż czterech zawodników Zrzeszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego START Zielona Góra. Po raz pierwszy uczestniczyło aż 118 sportowców niepełnosprawnych z 33 krajów. Wszyscy reprezentują coraz wyższy poziom sportowy, przygotowując się z imprezy na imprezę coraz lepiej i osiągają coraz lepsze wyniki sportowe. Spowodowane jest to faktem, że parakajakarstwo po raz pierwszy w historii wejdzie do programu Igrzysk Paraolimpijskich (Rio de Janeiro 2016). Reprezentacja Polski zdobyła ogółem trzy medale: srebrny zdobył Jakub Tokarz (START Wrocław), w konkurencji V1 grupa A, brązowy medal – Mirosław Moździerski (Opole), w konkurencji V1 grupa TA oraz również brązowy medal zdobył Mirosław Rosiński (ZSR START Zielona Góra), w konkurencji V1 grupa LTA z czasem 52,561. Wyprzedził naszego zawodnika Caio Ribeiro de Carvalcho (Brazylia) oraz Patrick Viriamu (Taiti). Tym razem naszemu zawodnikowi udało się pokonać swoich rywali z Mistrzostw Europy, gdzie w czerwcu tego roku zdobył również brązowy medal. Aktualnie jest najlepszym zawodnikiem w Europie. Swój sukces zawdzięcza swojej ciężkiej pracy pod okiem trenera Tomasza Głażewskiego, który jest jednocześnie trenerem kadry narodowej parakajakarzy. Należy podkreślić, iż wszyscy pozostali zawodnicy zaprezentowali się bardzo dobrze kwalifikując się do finałów swoich konkurencji.

Najbardziej emocjonującym był ostatni finał K1 najbardziej sprawnej grupy startowej LTA, w którym wystąpił podopieczny trenera Pawła Łukaszewicza, utytułowany zawodnik, na co dzień trenujący na obiektach MALTY w Poznaniu Mateusz Surwiło, zeszłoroczny Wicemistrz Świata. Zajął czwarte miejsce wynikiem 40,292, zabrakło mu bardzo niewiele do medalowego miejsca. Zwyciężył Tom Kierey – Niemcy – 38,891, drugi był Iulian Serban – Romunia – 39,505, trzeci Yurij Kikhayev – Ukraina – 39,840. Czasy zawodników uzyskane przez zawodników w ostatnim biegu niewiele odbiegają od wyników uzyskanych przez pełnosprawnych zawodników. Świadczy to o wysokim poziomie sportowym jaki reprezentują sportowcy niepełnosprawni, uprawiający parakajakarstwo.

Należy uznać za udany występ naszych zawodniczek. Agnieszka Kopeć w konkurencji V1 w grupie TA zajęła piąte miejsce wynikiem 1:31,866, w tej grupie zwyciężyła Jeanette Chipinngton (Wielka Brytania) – 1:03,243. Trenerem Agnieszki jest Tomasz Głażewski. Bardzo dobrze zaprezentowała się Kamila Kubas, która po raz pierwszy reprezentowała Polskę, w grupie osób z największą niepełnosprawnością. W swojej grupie A, zajęła siódme miejsce wynikiem – 1:14,485, zwyciężyła Jeanette Chipinngton (Wielka Brytania) – 59,808. Kamila startowała również w grupie bardziej sprawnych osób TA, zajmując również siódme miejsce, wynikiem 1:08,212. Mamy nadzieję na dobre starty w przyszłości tej zawodniczki, która z wielkim zaangażowaniem trenuje pod okiem trenera Jana Durczaka na torach kajakowych w Małomicach.

Cieszą nas bardzo wyniki naszych sportowców, którzy otwierają nowy rozdział w historii sportu osób niepełnosprawnych w Polsce.