ISSN
Sportowa Historia

Warszawska siatkówka najlepsza w kraju

2012-12-08, 06:58   A A A   drukuj   Przemysław Popek

Przed laty warszawska siatkówka święciła triumfy na krajowych parkietach. Czy dziś wraca na dawne tory?

Nie tak dawno fani siatkówki w stolicy emocjonowali się pojedynkiem z PGE Skrą Bełchatów, bez wątpienia jedną z najlepszych drużyn w kraju, ale i na świecie. Co więcej Politechnika Warszawska nie stała na straconej pozycji i ostatecznie mecz wygrała 3:2. W sercach stołecznych kibiców odżyła nadzieja, że Warszawa może ponownie walczyć o najcenniejsze trofea.

To właśnie w stolicy w 1919 roku został rozegrany pierwszy pokazowy mecz siatkówki. Popularyzacją tej dyscypliny zajęła się chrześcijańska organizacja Young Men`s Christian Association. Jedna z pierwszych sekcji siatkówki powstała właśnie w Warszawie w klubie Śmiały przy gimnazjum imienia Pawła Giżyckiego. W latach 20. ubiegłego wieku w Warszawie powstawały kolejne kluby jak chociażby Orzeł Warszawa, Orkan (późniejszy AZS Warszawa), 13 Drużyna Harcerska, Polonia, YMCA, Warszawianka, Zieloni, Victoria.

Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się w 1929 roku. Wśród kobiet triumfował AZS Warszawa, mężczyźni z tego samego klubu zajęli drugie miejsce. Do 1935 roku warszawski AZS w rywalizacji kobiet nie miał sobie równych. U panów bywało różnie, raz pierwsze, a raz drugie miejsce. W 1937 roku na podium Mistrzostw Polski w piłce siatkowej mężczyzn mieliśmy dwa kluby z Warszawy, pierwsze miejsce zajęła Polonia, tuż za nią był AZS. Prawdziwa hegemonia stolicy zaczęła się jednak w latach 50., i trwała dwadzieścia lat. Wówczas na podium były AZS AWF oraz Legia Warszawa, zazwyczaj wygrywali Ci pierwsi. Podobnie było wśród pań, jednak trwało to kilka lat krócej. Po raz ostatni wśród kobiet na podium stała Skra Warszawa w sezonie 2001/2002, wśród panów Legia Warszawa w sezonie 1995/96. Pytanie, ile jeszcze przyjdzie czekać warszawskim fanom na kolejne podium?

Jedno jest pewne wśród kobiet w klasyfikacji Mistrzostw Polski prowadzi AZS AWF Warszawa z dorobkiem 32. medali, drugi w zestawieniu BKS Stal Bielsko-Biała ma ich 18. U mężczyzn prowadzi również AZS AWF, który ma 19. krążków w tym 14. złotych, druga jest Legia z 28. medalami, ale 8. złotymi. Trzecia Skra Bełchatów ma zaledwie 8. medali. Póki co spadek w tych klasyfikacjach Warszawie nie grozi...

 

Komentarze

Komentarz zanim zostanie opublikowany, poddany jest weryfikacji. Jeżeli jego treść nie łamie regulaminu strony, będzie opublikowany.

Brak komentarzy.